Eşeysel Hormonların Görevleri Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Eşeysel Hormonların Görevleri Nelerdir?

 1. YUMURTALIK :ÖSTROJEN BAYANLARDA ERGENLİK DÖNEMİNDE DİŞİLERE ÖZGÜ ÖZELLİKLERİN KAZANILMASINI SAĞLAR

  TESTİS :
  TESTESTERON ERKEKLERDE ERGENLİK DÖNEMİNDE ERKEĞE ÖZGÜ ÖZELLİKLERİN KAZANILMASINI SAĞLAR

  Kadın ve erkeğin vücut biçimlerinde üreme ve cinsiyetle ilgili farklılıklar vardır. Organizmadaki bu farklılıklar fonksiyonel ve hormonal farklılığı da beraberinde getirir. Gonadlar; erkekte testisler kadında ise ovariumlardır. Gonadlardan salgılanan hormonlar kadınlık ve erkeklik karakterlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Cinsiyet hormonlarının kontrolü, hipofiz ön lobundan salgılanan FSH ve LH tarafından gerçekleştirilir.

  Eşeysel Hormonların Görevleri Nelerdir?


  Testis: Hormonları Erkek gonadları olan testisler (erbezleri); gövdenin tabanında, kasıklar arasında scrotum denen kesenin içinde bulunur. Sağlı solu iki adet olup oval şekilli ve 10- 15 gram ağırlığındadır.

  Testislerde erkek üreme hücresi (spermotozoalar) ve androjen hormonu üretilir. Esas olarak testislerin intertisiyel leydig hücrelerinden salgılanan androjenler az miktarda da adrenal bezlerden salgılanır. Androjen hormonlarının en önemlisi testosterondur ve salgılanmasının denetimini LH sağlar. Testosteron hormonu, intrauterin dönemde çok az miktarda salgılanır. Doğumdan sonra 10-12 yaşına kadar hiç salgılanmaz. Ergenlik döneminin başlamasıyla salgı miktarı hızla artar. 40 yaşından sonra yavaşlamaya başlar. 80 yaş civarında hiç salgılanmaz. Kadınlarda da az miktarda testosteron salgılanır. Testislerin sertoli hücrelerinden inhibin denilen bir hormon daha salgılanır. Bu hormon FSH salınmasını inhibe eder (baskılar).


  Ovarium : Hormonları Kadın gonadı olan ovariumlar (ovaryum), küçük pelvisin yan duvarlarında kendine ait fossa ovarica denen çukurda bulunur. Sağlı sollu iki adet olup yaklaşık 4-6 gram kadardır.

  Ovaryumlar ovumu (kadın üreme hücresi) meydana getirme görevinin yanında östrogen (östrojen) ve progesteron hormonlarnı da salgılar. Bu hormonlar hipofiz ön lobundan salgılanan FSH ve LH hormonlarının denetimi altındadır. Östrojen ve progesteronun salgılanması puberte döneminde (12-14 yaş) başlar. Bu dönemde doğuşta ovaryumlarda mevcut olan primer folliküler FSH'in etkisiyle gelişir. Bu gelişme ile birlikte folliküler oosit hücrelerinden ovumu meydana getirir. Diğer taraftan LH'nin etkisiyle sıvı salgılar. Böylece follikül içinde içi sıvı olan bir boşluk oluşur. Bu boşluktaki sıvı östrojen hormonunu oluşturur. Olgunlaşarak içinde sıvı toplayan folliküle graff follikülü denir. Graff follikülü ortalama olarak 28 günde bir çatlar ve içindeki ovumu dışarı atılarak ovülasyon (yumurtlama) gerçekleşir. Ovülasyondan sonra graff follikülünün yerinde corpus luteum (sarı cisim) denilen bir oluşum meydana gelir. Corpus luteumdan az olarak östrojen daha fazla olarak da progesteron hormonu salgılanır.


  Güncelleme : 2017-11-15
 2. 2014-10-25 #2
  çok teşekkür ederim çok iyi cevap.

Konu Etiketleri

eşeysel hormon hastalıkları, eşeysel hormonlar hakkında bilgi, eşeysel hormonlar nedir kısaca, eşeysel hormonlar ve görevleri

  Okunma: 7461 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -