İnsülin Nedir? (İnsülin Hormonu) - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

İnsülin Nedir? (İnsülin Hormonu)

 1. İnsülin Pankreasın Salgıladığı Bir hormondur. İnsülinin görevi kanın içindeki şekerin hücre içine girmesini sağlamaktır. Böylece şeker yanarak enerjiye dönüşür vekan şekeri düşer.

  İnsülin Nedir? (İnsülin Hormonu)

  İnsülin hormonu pankreasın langerhans adacıklarındaki beta hücrelerinin granüllü endoplazmik retikulumunda sentezlenir. İnsülin kandaki glikoz seviyesini düşürerek düzenler. Kanda glikoz seviyesi yükseldiğinde insülin miktarı artar ve şu etkileri yapar.

  Glikozun karaciğere taşınarak glikojen hâlinde depo edilmesini sağlar.


  Glikozun hücre içine taşınmasını sağlar. Glikozun hücreler tarafından kullanılması ve oksidasyonu insülin sayesinde gerçekleşir. İnsülin olmadan hücreler glikozu kullanamazlar. Çünkü glikoz dokular arası sıvıdan hücre içine insülin sayesinde taşınır. Bağırsaklardan emilen glikoz insülin sayesinde kaslarda ve karaciğerde depo edilir.


  Karbonhidratlardan yağ oluşumunu hızlandırır. İnsülinin yetersiz salgılanması sonucu glikoz karaciğerde glikojen hâlinde depo edilemez ve hücreler tarafından yeterince kullanılamaz. Sonuç olarak kanda glikoz seviyesi yükselir. Herhangi bir nedenle insülinin yetersiz salgılanmasına bağlı olarak kanda glikoz seviyesinin normalin üstünde olmasına hiperglisemi denir. Kanda glikoz birikmesi diabetesmellitusa (şeker hastalığı) neden olur.


  İnsülinin normalin üstünde salgılanmasına bağlı olarak kanda glikoz düzeyinin normalin altına düşmesine hipoglisemi denir. Bu durumda en çok beyin etkilenir. Çünkü beynin tek enerji kaynağı glikozdur. Hipogliseminin ilerleyen aşamalarında hipoglisemik şok ve ölüm gelişir.


  Güncelleme : 2017-11-13

Konu Etiketleri

insülin nedir kısa bilgi, insülin nedir nasıl yapılır, insülin nedir ne işe yarar, insülin nedir neden yapılır

  Okunma: 2058 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -