Lösemi, kandaki akyuvarların kontrolsuz ve anormal çoğalması şeklinde beliren ha*bis bir kan hastalığıdır Halk arasında kan kanseri diye de bilinir. Sebebi tam olarak oılınememekte, bazı teoriler ileri sürülmek*tedir Bir çeşit tavuk lösemisinin virüslerle geçtiği gösterildikten sonra insan löse*misinde de virüslerin rolü araştırılmış fakat kesin bir sonuca varılamamıştır.


Radyasyonun lösemi yapıcı etkisi gerek insanlarda yapılan gözlemler. (1945'de Hiroşima ve Nagazakı üzerine atılan atom bombasının etkileri) ve gerek hayvan deneyleri ile gösterilmiştir Ayrıca bazı kimyasal maddelerin (Benzol, ksılol, toluol) de kemik ılığı ıçm zehirleyici olduğu söylenebilir.


Çunku bu maddelerle çalışan işçilerde yüksek oranda lösemi ve aplastik anemi görülmektedir.Lösemi hastalığı kanda anormal olarak çoğalan lösemik hücrelerin tipine göre lenfoid lösemi, myeloid lösemi vb. değişik isimler alır.

Ayrıca hastalığın birden ve hızlı olarak başlayan yani akut şekilleri ile uzun süren yani kronik şekilleri birbirinden ayrılır. Akut lösemide kansızlığa bağlı şikâyetler, halsizlik, çabuk yorulma, nefes darlığı gibi belirtiler ön plandadır. Vücut savunmasında önemli rolleri olan lökositlerin eksikliğine bağlı olarak sık sık görülen inatçı enfeksiyonlar lösemi bakı*mından araştırılmalıdır.

Ağızda ve boğazda ülserasyonlar vardır. Gene kan hücrelerinin hastalığına bağlı olarak kanamaya eğilim fazladır. Deride ekimoz denilen kırmızı - mor lekeler görülür. Dişetlerinde, burunda, gözde ve iç organlarda kanama olabilir. Çocuklarda kemik ağrıları, lenf bezlerinde şişme (adenomegali), dalakta büyüme, lösemilerde görülen belirtilerden*dir. Teşhis kan muayenesi ile konur. Hastaların çoğunda akyuvarların sayısı çok artmıştır.