İyi bir CV'nin olmazsa olmazları

 • İletişim bilgileri: İsim, adres, telefon, e-mail gibi bilgiler genellikle sayfanın üst ortasında yer alır. İsminizi diğer bilgilere oranla daha büyük puntoyla yazabilirsiniz. Eğer iki isminiz varsa kullandığınız ismi açık olarak, diğerini sadece baş harfiyle belirtmeniz yeterli. CV'ye yazdığınız telefon ve adres bilgilerinin ulaşılabilir olduğundan emin olun.

 • Kariyer hedefiniz: Bireysel farklılığınızı ortaya koyan ve bir CV'de mutlaka bulunması gereken bir bölüm. Özellikle başvurduğunuz pozisyon bu hedefe uygunsa... Neden bu işe başvurduğunuzu, neden bu firmayı seçtiğinizi, nasıl bir pozisyonda çalışmak ve nasıl ilerlemek istediğinizi bir-iki cümleyle vurgulamanız size puan kazandırabilir. Tabii bunun için firma hakkında bilgi sahibi olmanız lazım. Kariyer hedefinizi yazarken kendi cümlelerinizi kullanın. Kısa, açık ve objektif bilgiler verin.

 • Eğitiminiz: Son mezun olduğunuz okuldan başlayarak devam ettiğiniz okulları yazabilirsiniz. Sırasıyla hangi yılda hangi okuldan mezun olduğunuzu (okulun adını ve hangi şehirde olduğunu belirtin), bitirdiğiniz bölümü ve mezuniyet derecenizi yazmayı unutmayın.
 • İş deneyimleriniz: Son iş deneyiminizden başlayarak çalışma yaşamınızdaki diğer deneyimlerinizden söz etmelisiniz. Hangi işte hangi tarihler arasında, hangi pozisyonda çalıştığınızı, çalıştığınız firmanın adını ve yerini, burada elde ettiğiniz başarıları (satışların artması, eğitim vermek, ekip oluşturmak gibi) kısa, öz ve aynı zamanda anlaşılır bir dille yazın. Eğer iş deneyiminiz yoksa, o güne dek edindiğiniz her türlü part-time ya da dönemsel iş deneyimlerinizi yazın. Böyle bir deneyim de yaşamadıysanız, yaptığınız stajları yazabilirsiniz. Staj yapma imkanı da bulamadıysanız, okulda yapmış olduğunuz projelerinizden bahsedin. Ayrıca kişisel gelişiminiz için yapmış olduklarınızdan da söz etmenizde fayda var. Bu konuda aldığınız sertifikalar ve kazandığınız başarılar varsa CV'nizde bunlara mutlaka yer verin

 • Yabancı dil bilginiz: Bildiğiniz yabancı dili/dilleri ve ne düzeyde (okuma-yazma-konuşma) kullanabildiğinizi mutlaka belirtin.
 • Bilgisayar bilginiz: Bilgisayar teknolojisine ait bilgi düzeyinizi, hangi programları ne seviyede kullanabildiğinizi belirtin. Yazdığınız programların günümüzde de kullanılıyor olmasına özen gösterin. Geçmişte kullanılan ama günümüzde geçerliliği olmayan programlara CV'nizde yer vermeyin.

 • Diğer yetkinlikleriniz: Sizi rakiplerinizden farklı kılacak, ayırt edici özelliklerinizi mutlaka yazın. Kullandığınız ofis araçlarından araç ve iş makinelerine, mesleki yeterlilik belgenizden özel bir alanda sahip olduğunuz uzmanlığa kadar her türlü bilgi, beceri ve sertifikalarınız bu bölümde yer alabilir.
 • Üye olduğunuz kuruluşlar: Çok sosyal bir kişi bile olsanız, üye olduğunuz bütün dernek, kuruluş, kulüp ya da vakıfları CV'nizde sıralamanız çok anlamsız! Sadece gereksiz bir kalabalık yaratır. Eğer mevcut üyelikleriniz başvurduğunuz pozisyon için bir katkı sağlıyorsa, mesleğinizle ilgili bir kuruluşsa, ancak o zaman belirtmeniz faydalı olur.

 • Hobileriniz: Sıra kişilik özelliklerinizi değerlendirmeye geldiğinde, işverenin önemli ipuçları çıkarabileceği bir bölüm olarak düşünün burayı. Şirketler elemede güçlük çektikleri zaman hobileri de değerlendirirler. Bu bölümü yazarken dikkat etmeniz gereken, işe alınmanızda avantaj sağlayacak ilgi alanlarınızı ve aktivitelerinizi ön plana çıkarmak. Tüm ilgi duyduğunuz, aktif olduğunuz alanları yazmak hiçbir fayda sağlamaz. Örneğin başvurduğunuz iş ekip çalışması gerektiriyorsa, takım çalışmasına dayalı bir spor yaptığınızı (voleybol, basketbol, kürek vb.) yazabilirsiniz. Konuyla ilgili dört-beş ilgi alanı belirtmek yeterli olur. Başvurduğunuz işe uygun diye gerçek olmayan bilgiler yazmaktan kesinlikle kaçının.

 • Kişisel bilgileriniz: İşveren açısından önem taşıyabilecek kişisel bilgilerinizi, yani doğum tarihinizi, medeni durumunuzu, askerlik yapıp yapmadığınızı bu bölüme yazabilirsiniz.
 • Referanslar: Referans olarak belirttiğiniz kişileri özellikle eski iş yerlerinizden seçmeniz, işvereni olumlu yönde etkileyebilir. Burada önemli olan referans gösterdiğiniz kişinin bu durumdan haberdar olması. Eğer bir referansınız yoksa CV'nizde bu bölüme yer vermeyebilirsiniz. Kişilik özelliklerinizi ya da çalışma yönteminizi yakından bilmeyen kişileri referans olarak yazmaktan kaçının.

Başvurunuzu mutlaka takip edin!