Bebeklerde Anne Sütünün ÖnemiProf. Dr. Kılınç'ın yaptığı açıklamada sağlıklı bir bebeğin hayatının ilk 6 ayında sadece anne sütüyle beslenmesi gerektiğini söyledi. Bebeklere ilk aşı anne sütü.


Anne sütünün en önemli özelliğinin çocuğun yaşı ve durumuna uygun değişim göstermesi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılınç şöyle konuştu: ''İlk günlerde anne sütü daha kıvamlı yağ yönünden daha fakir mineraller ve bebeği enfeksiyondan koruyan hücre ve antikorlar yönünden daha zengindir. İlerleyen günlerde anne sütü bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde değişim gösterir. Anne sütünün içeriği çocuğu enfeksiyonlardan korur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerji ve kronik hastalıklar daha az görülür. Anne sütüyle beslenenlerde obezite daha azdır.''

Prof. Dr. Kılınç anne sütüyle beslenen bebeklerde gastrointestinal enfeksiyonlar pnömoni menenjit bakteriemi hastalıklarının görülme sıklığının daha az olduğunu vurguladı.

İnek sütüyle beslenen bebeklerde anne sütüyle beslenenlere oranla diş çürüğünün iki kat fazla olduğunu bildiren Prof. Dr. Kılınç anne sütünün retinanın gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirtti.

Anne sütünün bebeğin yaşama şansını artırdığını bebeğin en iyi şekilde büyümesini ve gelişmesini sağladığını bebeğini emziren annelerin de daha sağlıklı olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kılınç bebeğin anne sütüyle beslenmesinin aynı zamanda tasarruf da sağladığına dikkati çekti.

Prof. Dr. Kılınç ilk 6 aydan sonra bebeğin beslenmesinde ek gıdalara geçilmesi gerektiğini 1 yaşından sonra çocuğun evde yapılan yemekleri yemeye başlayacağını ve sütle beslenmenin büyük oranda azalacağını belirtti. Çocukların zihinsel ve fiziksel büyüme potansiyellerine ancak yeterli ve dengeli beslenmeyle ulaşabileceğini erken bebeklik dönemindeki beslenmenin bebeğin yaşamını programladığını bildiren Prof. Dr. Kılınç ''Doğru beslenme bebeklerin yaşam pasaportudur' dedi.