Ormanların Ülke Ekonomisine Faydaları Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ormanların Ülke Ekonomisine Faydaları Nelerdir?

 1. Ormancılık sektörünün ülke ekonomisine olan katkılarını para ile ölçülebilen ve para ile ölçülemeyen katkılar olarak ikiye ayrılmak gerekir. Odun kökenli orman ürünleri üretimi, orman tali ürünleri üretimi, işlendirmeye katkısı, bölgeler arası gelişmişlik farkını azaltıcı etkisi, ödemeler dengesini olumlu yönde etkilemesi, mineral nitelikli katkıları, tarım, hayvancılık ve turizme olan katkıları para ile ölçülebilen katkılardır.


  Ormanların Ülke Ekonomisine Faydaları Nelerdir?


  İlkim, toprak su gibi doğal kaynakların korunması ve dengede tutulması, rüzgar ve kumul hareketlerine karşı önleyici perde görevi görmesi, su akışını düzenlemesi, yer altı ve yer üstü su kaynaklarının sürekliliğini sağlayarak çoraklaşmayı önlemesi, erozyonu önlemesi dolayısıyla tarım alanları ile barajların ekonomik ömrünü uzatması, çığ ve sel baskınlarını önlemesi halkın rekreasyon ihtiyaçlarını karşılaması, insan sağlığını olumlu yönde etkilemesi ve iş verimliliğini artırması ise para ile ölçülemeyen katkılardır.

  Ülkemizde çok önemli bir sektör olan ormancılık ülke kalkınmasında "itici ve teşvik edici" stratejik bir rol oynar.


  Güncelleme : 2017-07-22
 2. 2015-04-04 #2
  Hayır bwgen nedim anlatım

Bölüm: Bilgi Merkezi

Konu Etiketleri

ormancılığın ülke ekonomisindeki yeri nedir, ormancılık türkiye ekonomisindeki yeri nedir kısaca, ormanların insanlara ve ekonomiye katkıları, ormanların ülke ekonomisine katkıları nelerdir, ormanların ülke ekonomisine ve insanlara sağladığı faydalar nelerdir

  Okunma: 5890 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -