Kalın Bağırsak düğümlenmesi nedir:

Kalın bağırsağın içindeki geçişin herhangi bir nedenle engellenmesi ve bir şekilde tıkanmasına bağırsak düğümlenmesi denir.

Kalın Bağırsak Düğümlenmesi Neden Olur:

Bu durum bağırsağın dışındaki etkenlerden ya da bağırsağın içinde oluşan bir yapıdan dolayı olabilir. Her iki şekilde de bağırsaktan dışkı geçişinin olmaması bağırsak düğümlenmesi (bağırsak tıkanması) olarak tanımlanabilir. Dışkı geçişinin olmamasından dolayı bir takım problemler oluşuyor.


Kalın Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri:

- Eğer bağırsak düğümlenmesi üst seviyede ise, yani ince bağırsak düzeyinde ve parsiyel denilen yarım bir tıkanıklık ise, hastada kramp tarzında karın ağrıları ve belki arada bir kusma gibi belirtiler görülebilir.

- Eğer ince bağırsak düzeyinde tam bir tıkanıklık olur ise, kramp şeklinde karın ağrısı ve yemek yedikten kısa bir süre sonra bol miktarda kusma gibi belirtiler görülebilir. Bu durumlarda hiçbir şey yiyip içilemediği için vücutta sıvı kaybına yol açıyor.
- Kalın bağırsak düzeyinde ve tam bir tıkanıklık var ise, hastanın karnında gaz birikmesi, şişkinlik ve büyük tuvaleti yapamama gibi belirtiler görülür. Eğer bağırsak düğümlenmesi çok ileri düzeyde ve uzun süreli olur ise, bol miktarda uzun süren kusmalar gelişebilir.
- Kalın bağırsak düzeyindeki bağırsak düğümlenmesi kısmi ise, en belirgin belirti uzun süren kabızlık durumudur.

Kalın bağırsak düğümlenmesi tanı ve teşhis
:

- Karın röntgeni: Karın röntgeni ile % 30 gibi yanılma payı vardır. Ancak bağırsaklarda hava-sıvı seviyelenmelerinin görülmesi ile tanı konulur.
- Bilgisayarlı tomografi: Bilgisayarlı tomografinin (BT) kalın bağırsak tıkanıklığında tanı değeri ve yerini göstermedeki başarısı yüksektir.

Kalın bağırsak düğümlenmesinin tedavisi nasıl yapılır:

- Öncelikle hastanın yeterince sıvı alamamsı ve bağırsaktaki genişlemesi nedeniyle serum takılır.
- Kusma varsa burundan mideye giden bir sonda (nazogastrik tüp) yerleştirilir ve böylelikle birikmiş olan sıvılar dışarıya alınır.
- Antibiyotik verilir.