13 - Urartu Ölü Gömme Geleneği

Urartu'da yakarak veya yakmadan gömü yapılmaktaydı Yönetici kesim ve olasılıkla aileleri büyük kale ve merkezlerin yakınındaki çok odalı kaya mezarlarına birlikte, diğerleri ise sosyal statülerine göre toprak altına inşa edilen oda mezarlara, basit toprak mezarlara veya yakılarak urne adı verilen küplere gömülmekteydiler Merkezde Van Kalesi, batıda Palu, Malazgirt ve Altıntepe'de, kuzeyde Aras Nehri'nin güney bölgesinde, doğuda Sangar (İran'da Bastam'ın kuzeyi) gibi önemli yönetim merkezlerinin yakınında çok odalı kaya mezarları bulunmaktadır.


Önce ölü bir araba içinde , tören ile mezarlık alanına getirilir.

Ölü yakılacaksa mezarlığın hemen yakınında odun+tezek ile yakılır Yakıldıktan sonra bir sıvı ile söndürülüp , kalan kemikler toplanır Uzun kemikler taşlar ile kırılarak urnenin içine yerleştirilir Urnenin ağzı bir başka kap ile kapatılır.

Innumasyon gömü tarzında ise ölü çeşitli törenlerden sonra mezara konulur.

Libasyon daha çok şarap , su , bira ve kan ile yapılmaktadır Kurban olayında ölü gömülmeden önce , ölü ve tanrılar için kurban töreni düzenlenir.

Kurban kanı libasyon yapılır Eti ise ölü yemeği ile sunulur Ölü yemeği olayı Urartu döneminde oldukça önem kazanmış bir hadisedir Özellikle Orta Demir Çağda oldukça lüksleşmiş bir gelenek halini almıştır Özellikle oda mezarlarda ölüler üzerinde masa ve sandalyelerin oluşturduğu sehpa üzerine yemekler ve içecekler konuluyor Mobilya parçaları ve kaplar bunu destekliyor.

Dilkaya, Karagündüz ve Yoncatepe'de ise soyulmadan günümüze ulaşmış, içinde birden çok gömü bulunan yeraltı oda mezarları incelenmiştir{ölümden sonraki yaşama inandıkları için ölülerin mezarlarına günlük yaşamda kullandığı eşyalar konulurdu yastık,çanak,çömlek vs}

14 - Urartu Ölü Gömme Geleneği