DV Kamera'lardan PC'ye Görüntü Aktarımı ''15 Adımda" - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

DV Kamera'lardan PC'ye Görüntü Aktarımı ''15 Adımda"

 1. Bu sefer DV kameranızla görüntüyü kayıpsız bir şekilde bilgisayarınıza nasıl aktaracağınızı, daha sonra da isteğe bağlı olarak nasıl DVD / VCD /SVCD yapacağınızı anlatacağım..

  Öncelikle ihtiyaçlarımızı belirleyelim..

  Bir adet DV özelliği olan dijital kamera, pek tabi de içinde kaydedilmiş bir DV kaseti olmalı..

  Bol bol boş yeri olan NTFS HDD (zira FAT32 tek dosyada maksimum 4 GB destekliyor..).. Ortalama 35 dk'lık mini DV formatında bir görüntü için 8-9 GB kadar yer gerekmektedir, dikkatinize sunulur...

  DVD yapacaksanız bir adet DVD yazıcı

  Kayıpsız aktarım için bilgisayarınızda olması gereken ya da ekleyeceğiniz Firewire (nam-ı diğer I-link / IEE1394) girişi ve de kablosu (laptop'lar için 4 pine 4 pin'lik, pc'ler için 4 pine 6 pin'lik kablo gerekmektedir..

  DV kameraların firewire girişleri şu şekilde oluyor, arz ederim..

  66 - DV Kamera'lardan PC'ye Görüntü Aktarımı ''15 Adımda"

  Bu bir firewire kartı
  67 - DV Kamera'lardan PC'ye Görüntü Aktarımı ''15 Adımda"

  Alttaki şekilde 4-6 pin'lik, desktop PC'lere uygun bir firewire kablosu görülmekte..

  Laptop'lar için ise her iki ucu alttaki şekilde olan bir kablo gerekiyor...

  Bu kadar ön bilgi yeter.. İşleme başlayalım..

  Öncelikle bilgisayarınıza bir DV codec kurmanız tavsiye olunur.. En basitinden BU adreste bulacağınız codec'i indirip zip dosyasının içinden çıkanları bir yere açtıktan sonra inf dosyasının üstüne sağ tuşla klikleyip install / yükle seçeneğini seçin..

  1. Adım :

  WinDV adında çok küçük (92 kb'lik) bir programı görüntü aktarımı için kullanacağız.. Burada yapacağımız data transferi olduğundan kalite kaybımız olmayacak..

  Programı BURADAN indirip çalıştırdıktan sonra Config tuşuna basın...

  2. Adım :

  Burada DV capture type seçeneğini Type 2 olarak seçin (1. ok).. Discontinuity treshold seçeneğini 0 yapın ve max. avi size seçeneğini 1000000 olarak düzeltin (2. ok).. Sonra ok deyip ana pencereye dönün..

  3. Adım :

  Önce oluşturacağınız dosyayı kaydedeceğiniz klasörü belirleyin (1. ok), sonra küçük kutuyu tıklayın (2. ok), ve en son olarak Capture tuşuna basın (3. ok) ve de işlem başlasın.. Bu işlem 1x hızda olduğundan video'nuzun uzunluğu kadar zaman alacaktır, bu nedenle çayınızı, kahvenizi vs.. içip keyfinize bakın..

  4. Adım :

  Şimdi sıra oluşan DV formatındaki avi dosyasını Mpeg 2 formatına çevirmeye geldi.. Burada TMPGEnc kullanımını anlatacağım.. Programın 15 günlük tam işlevsel deneme sürümünü ana sitesinde bulabilirsiniz..

  Programı kurup çalıştırın ve wizard modunda DVD tipini belirleyin (büyük olasılıkla 4:3 PAL formatında çekmişsinizdir..) Sonra CBR MPEG-1 Layer II Audio seçeneğini seçin (uyumluluk için CBR olması önemli..) ve **** tuşuna basın..

  5. Adım :

  Bir sonraki ekranda Browse seçeneği ile HDD'nize kaydettiğiniz avi dosyasını seçin (hem video hem de audio için) (1. ok)
  Expert settings'e basıp doğru seçeneği seçin.. (4:3 625 line PAL) (2. ok) **** deyip devam edin..

  6. Adım :

  Karşınıza bir pencere daha çıkmış olmalı.. Burada video için çeşitli filtreler ekleyip video'nuzun süresinde değişiklikler yapabiliyorsunuz.. Unutmayın, ekleyeceğiniz her filtre size uzun bir bekleme süresi olarak geri dönecektir .. Bence buraya hiç dokunmayıp next'e basın..

  68 - DV Kamera'lardan PC'ye Görüntü Aktarımı ''15 Adımda"

  7. Adım :

  Burada çözünürlüğü 720*576 olarak seçin (1. ok). Audio bitrate 384 kbps olarak kalsın (2. ok) ve kullanmak istediğiniz Disk kapasitesini seçebilirsiniz (3. ok).. Eğer DVD yazacaksanız doğru disk tipini seçtiğinizden emin olun tabi..

  8. Adım :

  1 numaralı okta belirtildiği gibi ses ve video dosyasını ayrı birimler olarak seçebilirsiniz.. Bunu faydasını ya da zararını denemek lazım ama nihayetinde her iki şekilde de olabilir.. Tek bir dosya ile uğraşacaksanız "Start encoding immediately" seçeneğini seçip OK tuşuna basın..

  Eğer birden fazla video dosyası ile uğraşacaksanız 2 numaralı oktaki kutuyu işaretleyip aynı işlemleri diğer video'lar için tekrarlayın ve de "batch" şeklinde hepsini birden dönüştürsün

  9. Adım :

  Şimdi elimizde görüntü ve ses dosyaları olduğunda göre DVD Authoring işine girşebiliriz.. Bu işlem için yine TMPGEnc'in DVD Author programını kullanacağız.. Bunun için ayrıntılı bir kılavuzu BURADA bulabilirsiniz..

  Programı indirip kurduktan sonra çalıştırıp "Create New Project" diyoruz..

  10. Adım :

  Add file deyip oluşturduğumuz video dosyasını seçiyoruz..

  11. Adım :

  Video Settings kısmındaki browse tuşuna basıp oluşturduğumuz video dosyasını seçiyoruz.. Birden çok dosya varsa ilk gösterilecek dosyayı seçin.. Sonra Audio kısmında daha önce oluşan Audio dosyasını seçin (1. ok) ve de işiniz bitince en üstteki "Chapter cut edit" tuşuna basın (2. ok)

  12. Adım :

  Oluşacak DVD'mize video chapter ekleyelim ki DVD player'ımızın next tuşuna bastığımızda zavallıcık nerede duracağını bilsin ..

  Burada istediğiniz sıklıkta ya da zaman aralığında chapter ekleyebilirsiniz.. Yanlız dikkat edin, chapter'larınız birbirine çok yakın olmasın

  İşiniz bitince OK tuşuna basın..

  13. Adım :

  Ana ekrana döndük.. Eğer birden fazla video dosyanız varsa 1 numaralı okta gösterilen "Add new track" seçerek DVD'nizde yeni bir iz oluşturup daha sonra 2 numaralı okun gösterdiği "add video file" seçeneği ile hangi dosyanın geleceğini belirleyebilirsiniz.. İşiniz bitince 3 numaralı okun gösterdiği "Create Menu" seçeneğine tıklayın..

  14. Adım :

  Burada bir menü yapacaksınız.. Sol üstteki seçmeli kısımda menünüz için istediğiniz şekli seçebilir, hata kendi zevkinize göre yeni bir stil yaratabilirsiniz.. Metin kutularına çift tıklayarak içindeki metni chapter'lara uyacak şekilde değiştirmeniz video'nzuun içinde gezinmenizi kolaylaştıracaktır.. Ayrıca yazı tipi ve boyut ayarlarını da yapabilirsiniz..

  Daha sonra sağ üstteki "firstplay action" kısmında "display main menu" seçeneğini seçmeyi unutmayın yoksa DVD'yi oynattığınızda önce menü gelmez.. İşlemleriniz bitince "Output" tuşuna basın..

  15. Adım :

  Fazla bir şey kalmadı.. Create DVD Folder" seçeneğini seçtikten sonra dosyaları kaydedeceğiniz klasörü belirleyin ve "Begin Output" tuşuna basıp arkanıza yaslanın..


 2. 2009-06-04 #2
  hocam güzel anlatmıssın eline saglık fakat benim bi iki sorum olacak konu hakkında..

  1) bu anlattıgın sistem Mini DV kasetten ceviri dimi bildigimis eski kasetlerin ufagı yani ..

  2ncisi ses aktarımını firewere kablosumu yapıyo yoksa ses için ayrı bi baglantı yapmamız gerekiyomu ?

  3 ) vista 64 bit ile verdigin programlar çalısıyolarmı bide o var tabi malum benim pc vistanın altındaki sistemlerde driver sorunu cıkartıyo ve max 1 hafta sonra göcuyo ..

  şimdiden çok teşekkurler haftada 40 - 60 bazen 100 lira ceviriye vermekten bıktım :(

 3. 2009-06-25 #3
  hocam öncelikle emekleriniz için çok çok teşekkür ederim.belliki özenli bir çalışma sergilemişsiniz.ama sanırım ya ben bir yerlerde yanlış yapıyorum yada eksik birşeyler var.aynen sizin uygulattırdığınız gibi basamak basamak gittim fakat işlem başlamadı kayıt başlamadı nerde eksiğim olabilir bir yardım olursanız sevinirim.çocuğumun mezuniyet kayıtlarını cd yapmak istiyorum oda başımda heyacanla bekliyor ama her defasında hayal kırıklığı yaşıyoruz ne olur bir yardımcı olun duacınız olurum.

 4. 2009-07-19 #4
  teşekkürler güzel anlatım..
  Ancak ben bir problemle karşılaşıyorum bütün ayarları istenildiği gibi yapmama rağmen video görüntüsü oluşmasına karşılık ses 6. dakikadan sonra kesiliyor, acaba ayarlarını eksik yapmış olabilir miyim dedim tekrar aynı şekilde sil baştan bütün işlemleri yeniden yapmama rağmen maalesef 2. seferde de aynı yerde ses kesiliyor. Bir üçüncü sefer kasette bir problem olabileceğini düşünerek farklı bir dv kaset denedim ve yine ses belli bir yerden sonra yok..
  Acaba sorun ne olabilir?
  Kameramın markası sony dcr-hc17e pal
  işletim sistemim windows Xp professinol
  bilgisayar özellikleri P4 çift çekirdek işlemcili 1.8 Ghz, 1,5 Gb ram, ekran kartı ati radeon hd 3850 vs.
  lütfen yardım eder misiniz??

 5. 2009-07-20 #5
  kayıt programı olarak ta pinnacle güzel bir program

 6. 2011-04-20 #6
  programı indiremiyorum birtürlü deneme sürümü ile bir kaset yaptım sonra süre doldu şimdi ise bulamıyorum bu konuda yardım edermisiniz programı bulmam konusunda en azından

 7. 2011-07-18 #7
  ßen de Snazzi KuLLanıyorm ßu Proğramdan iyi hemde serilal falan istemiyor bunu bulamazsanız pinnacle stdio sürümleride güzel

 8. 2011-07-20 #8
  bu ne be abi, okurken yoruldum, bu işi parayla yapan yokmudur

 9. 2011-09-13 #9
  öncelikle anlatım ve proğram linki için teşekkürler arkadaşım benim sorum, kameradaki görüntüyü birebir aktarırken ekranda ki tarih ve saati de aktarmak için ne yapmak lazım ben ulued ve power directör proğramlarını kulanıyordum ama maalesef onlardada tarih ve saati aktaramadım bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim. Bu arada küçük ve çok kullanışlı bir proğram amatör kullanıcılar için ideal aktarma proğramı şuan kullanıyorum gayet net kayıp sıfır arkadaşlar.
  Teşekkürler iyi çalışmalar

 10. 2012-06-07 #10
  kardeşim Allah razı olsun ...çok işime yaradı.ellerine sağlık...

 11. 2012-06-21 #11
  ben ı-link kartını aldım taktım ve tanımıyor win7 xp de sorunsuz çalışn kart şu an boşta ve ben kaset biriktiriyorum bu kartın driver leri oluyormu hocam tşk ederim

  Okunma: 59933 - Yorum: 10 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -