Resimlerde ve Fotoğraflarda güzel çıkmanın ve fotojenik olmanın yollarını ve yöntemlerini sizlere açıklamak istiyoruz. Sizlerde fotoğraflarda nasıl daha fotojenik olabilirim sorusunun yanıtını konumuz içinde bulabilirsiniz.


1- Renk seçimi

Ten ve saç renginle uyumlu olarak kıyafetlerde sana en çok yakışan rengi seçmekle işe başlayabilirsin. Doğru renkler daha canlı görünmeni sağlar. Bu konuda en yakın arkadaşlarından ya da annenden fikir almak akıllıca olacaktır. Hafif bir makyaj da yine daha dinamik görünmene yardımcı olur. Gözlerini ön plana çıkarmak için göz kalemi ve rimel, sivilcelerini kapatmak için pudra ya da fondöten kullanabilirsin. Malum, patlayan flaşlar tüm kusurları gün gibi ortaya seriyor:)

İsim:  11_d.jpg
Görüntüleme: 4487
Büyüklük:  31,5 KB (Kilobyte)2- En iyi göründüğün açıyı belirle


Bu açıyı keşfetmek için biraz pratik yapman gerekiyor. Dijital fotoğraf makinesi ya da cep telefonunun kamerası ile değişik pozlar çekmek hem zevkli hem de sonucu garantili bir yöntem. Objektife doğru dümdüz bir duruş genellikle fotoğraflarda çok iyi sonuç vermez, bilgine…

3- Kafa ayarı


Başını tutman gereken açıyı belirlemek gerçekten de ince ayar istiyor. Fakat madem bu yola baş koydun, o halde çalışmaya da hazır ol:) Vesikalık çektirir gibi dimdik karşıya bakılarak verilen pozlar genelde günlük fotoğraflarda iyi durmaz. Ya da eğer başını çok fazla eğersen bu kez de çift çene oluşma riski doğar. Başını çok az eğip kamera göz seviyenin üstündeymiş gibi bakmak ve hafif yana dönük durmak çoğu zaman olumlu sonuç verir. Tabii başta da söylediğimiz gibi en uygun pozisyonu ancak prova yaparak bulabilirsin. Modellerin ve fotojenik bulduğun kişilerin fotoğraflarına bakmak poz seçmen konusunda sana yardımcı olacaktır.

4- Gülümse


Eğer özel bir konsept yoksa fotoğraflarda gülümsemeye özen göster. Yıllar sonra baktığında kendini asık suratlı ve mutsuz bir halde görmek istemezsin herhalde değil mi? İşin zor kısmı ise gülümsemenin samimi gözükmesini sağlamak. Çünkü yapmacık bir gülüş hemen kendini belli eder. Poz verirken yıllar sonra kendini görmek istediğin şekilde hayal etmek, gülümsemene yardımcı olabilir. Eğer dişlerinin çirkin olduğunu düşünüyorsan hafif bir tebessüm ile durumu kurtarabilirsin. Yapmacık bir gülüşten uzaklaşmak için püf noktalardan biri de rahat olmak. Endişeli ve gergin bir ruh hali objektifin gözünden kaçmaz. O yüzden de "fotoğraflarda çok çirkin çıkıyorum" gibi bir önyargın varsa bir an önce bu fikri kafandan atman gerek.

Özel bir tüyo
Dilini üst damağına, dişlerinin hemen arka tarafına bastırarak daha diri ve kendinden emin bir yüz duruşu sağlayabilirsin. Modellerin de poz verirken kullandıkları bu taktik, kulağa komik gelse de emin ol işe yarıyor.