Sualtı hokeyi iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak için mücadele ettiği, sporcuların birbirine temas etmeden oynadıkları bir spordur.


EKİPMANLAR
Oyuncular oyun esnasında şnorkel, palet ve dalış maskesi giyerler. Giyilen güvenli teçhizatlar genellikle su topu başlıklarında olduğu gibi kulak koruması, dişlik ve eldivenleri içerir. Oyuncular oyunun geçerli kuralları pakı iki elde de taşımaya izin verdiğinden, iki ellerine de koruyucu eldiven giyebilirler.

Oyundaki sopalar oldukça küçüktür(yeni kurallara göre, 350 mm'den fazla olamazlar.) ve oyuncuların takımlarını belli etmeleri amacıyla siyah veya beyaz olarak renklendirilmişlerdir. Turnuva maçlarında müsabakadan önce bu renkler iki takıma karışık olarak verilir ve oyuncuların sopaları ve başlıklarında yer alırlar.

İsim:  800px-OctopushTwoPlayers28092009.JPG
Görüntüleme: 1710
Büyüklük:  85,0 KB (Kilobyte)


Pak yaklaşık olarak buz hokeyindeki ile eşit boyutlardadır fakat kurşun ya da benzeri bir materyelden yapılmıştır ve plastik kaplama ile çevrilmiştir. Plastik kaplama sayesinde sopanın yüzeyi ile pakı kavramak daha kolay bir hale gelmektedir. Pakın ağırlığı havuz dibine batmasına rağmen pas atıldığında kolayca taşınmasını sağlar.

Üç metrelik genişliğe sahip kaleler, oyun alanının sonunda karşı karşıya ve havuzun dibinde bulunmaktadır.


İsim:  600px-AnnotatedOctopushPlayer.png
Görüntüleme: 1283
Büyüklük:  100,6 KB (Kilobyte)Alıntı:
1. şnorkel 2. su topu başlığı 3. maske 4. palet 5. sopa 6. pak 7. eldiven
Oyunun kuralları ve oynanışı


12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Oyuncular sıra ile su altına dalarlar ve eğer eşitlik bozulmazsa maç 5 dakika uzatmaya gider. Eğer beraberlik bozulmazsa ilk gol atan kazanır.