En popüler üç sualtı takım oyunu ragbi, futbol, ve hokeydir. Karadaki örneklerinden farklı olarak daha az oyuncuyla oynanırlar; neredeyse bütün olay su altında geçtiği için bu sporların çok fazla seyirci çektiğini söylemek zordur. Yine de bu sporların, Avustralya, Avrupa ve Kuzey Amerika'da gittikçe genişleyen bir kitlesi vardır. Özellikle dalgıçlar, bu sporları bir tür antrenman olarak kullanır.


SUALTI HOKEYİ
Sualtı hokeyi
iki takımın bir yüzme havuzunun altında birbirlerinin kalesine pakı göndererek gol atmak için mücadele ettiği, sporcuların birbirine temas etmeden oynadıkları bir spordur.

Ekipmanlar


Sualtı Sporları Nelerdir?1. şnorkel 2. su topu başlığı 3. maske 4. palet 5. sopa 6. pak 7. eldiven

Oyuncular oyun esnasında şnorkel, palet ve dalış maskesi giyerler. Giyilen güvenli teçhizatlar genellikle su topu başlıklarında olduğu gibi kulak koruması, dişlik ve eldivenleri içerir. Oyuncular oyunun geçerli kuralları pakı iki elde de taşımaya izin verdiğinden, iki ellerine de koruyucu eldiven giyebilirler.

Oyundaki sopalar oldukça küçüktür(yeni kurallara göre, 350 mm'den fazla olamazlar.) ve oyuncuların takımlarını belli etmeleri amacıyla siyah veya beyaz olarak renklendirilmişlerdir. Turnuva maçlarında müsabakadan önce bu renkler iki takıma karışık olarak verilir ve oyuncuların sopaları ve başlıklarında yer alırlar.

Pak yaklaşık olarak buz hokeyindeki ile eşit boyutlardadır fakat kurşun ya da benzeri bir materyelden yapılmıştır ve plastik kaplama ile çevrilmiştir. Plastik kaplama sayesinde sopanın yüzeyi ile pakı kavramak daha kolay bir hale gelmektedir. Pakın ağırlığı havuz dibine batmasına rağmen pas atıldığında kolayca taşınmasını sağlar.

Üç metrelik genişliğe sahip kaleler, oyun alanının sonunda karşı karşıya ve havuzun dibinde bulunmaktadır.

Oyunun kuralları ve oynanışı

12 kişilik kadrodan seçilen 6 kişilik iki takımla oynanır. Oyunlar 15 dakikalık iki devre ve 3 dakikalık devre arasıyla 33 dakikada oynanır. Oyunun amacı daha fazla gol atmaktır. Goller 3 metreye 25 cm olan kalelere, pakın beyaz veya siyah sopalarla atılması ile sağlanır. Oyuncular sıra ile su altına dalarlar ve eğer eşitlik bozulmazsa maç 5 dakika uzatmaya gider. Eğer beraberlik bozulmazsa ilk gol atan kazanır.

SUALTI RAGBİSİ

Sualtı ragbisi
kökleri Alman dalış takımlarının fiziksel dayanıklığına dayanan ve aslında ragbi ile ismi dışında ortak noktası olmayan bir spor dalı. 3.5m den 5m'ye derinlikte ve kale (ağır metal 40cm çapında kovalar) ile havuzun altında oynanır. İki takım (mavi ve beyaz), her bir takım 6 oyuncudan (+6 yedek) oluşur, ve hafif batan topu (tuzlu su ile dolu) rakibin kalesine sokmaya çalışırlar. Hızlı ve yorucu bir oyundur; ancak yedekler hemen değişikliğe hazırdırlar. Top herhangi bir yöne gidebilir, ancak sudan çıkmamalıdır. Su direnci durdurana kadar top 2 veya 3m "uçar". Bu doğru taktikler ve doğru (üç-yönlü) pozisyon alınmasında faydalı olmaktadır. Oyuncular farklı yeteneklerini kullanabilirler: Güç, hız, hareketlilik ve düşük oksijen kullanımı benzer şekilde önemlidir. Birçok kişi sualtı ragbisi oynayamadığında, çoğunlukla erkek-kadın karışık takımlarla oynanmaktadır.

Sualtı Sporları Nelerdir? 1


SUALTI FUTBOLU


5 kişilik takımların oynadığı bu sporda, adında geçtiği gibi ayaklar değil ama eller kullanılır. Amaç kum dolu topu karşı kaleye atmaktır. Top kaleye götürüldükten sonra, bir süre daha golü atan oyuncunun hakimiyetinde kalmalıdır. Oyunlar onar dakikalık iki devrede oynanır ve beraberlik haliinde maç uzar.

Kilit bilgiler


  • Yüzüş kıyafeti, maske, ve şnorkel kullanılır, ağırlık kemeri ve dalgıç kıyafetine izin yoktur.
  • İlk Sualtı Ragbi Dünya Şampiyonası bu sporun doğduğu yer olan Almanya, Müllheim'de 1980 yılında yapıldı.