Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 1. Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkarılır?


  Deri eşya üzerinde:

  Biraz limon suyuyla lekeyi fırçalayın. Kağıt üzerinde: Lekeli kağıdın altına kurutma kağıdı koyun. Lekenin üzerine birkaç damla oksijenli su sıkın. Sonra kuru bir pamuk parçasıyla kurutun.

  Kumaş üzerinde:

  Dayanıklı bir kumaşsa: Biraz limon suyu ve ılık sütle silin. Durulanınca leke yok olacaktır.
  Nazik bir kumaşsa: Leke kuruyunca, üzerine talk pudrası dökün. Kaybolana kadar fırçalayın.
  Beyaz çamaşırda: Hemen lekenin üzerine sulandırılmış hardalı yayın. Yarım saat kadar bekleyip, süngerle lekeli yeri yıkayın.

  Mobilya üzerinde:

  Eğer leke tazeyse içine çiğ süt veya limon suyu ilave ettiğiniz sıcak su yeterli olacaktır.
  Leke eskiyse zımpara kağıdı ile kazıyın. Muntazam daireler çizerek mantar tıpayla parlatın. 2. 2013-03-12 #2
  DERİ KOLTUKLARDAN TÜKENMEZ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR ?

  Deri koltuklarda tükenmez kalem lekesi temizlenmesi en zor olanıdır. Çünkü deri bekledikçe mürekkebi içine çeker. Bu tip durumlarda yapılması gereken ilk olarak mürekkebin cinsinin belirlenmesidir. Zira mürekkebin cinsine göre ayrı seyreltici kullanılmalıdır. Genellikle 2-3 çeşit seyreltici tüm kalemlerin boyasını çözer. Denenebilecek çözücüler:

  alkol , beyaz ispirto, sentetik tiner, selülozik tiner, methilenclorid dir. Masum görünselerde kullanımları çok tehlikeli olabilir. Kullanırken tedbir alınmalıdır. Bu çözücüler deriye zarar verme ihtimali çok yüksektir. Suni deri için alkolden başka bişey denenmemelidir. Hangi kimyasal kullanılırsa kullanılsın esas olan seyrelticiye çözünen mürekkebin başka bir emiciyle ortamdan uzaklaştırılmasıdır. Bu iş için özel olarak üretilmiş kalemler vardır ama kuru ve pamuklu kumaşlar da kullanılabilir. Çok defa seyreltici verilip tekrar çektirilmelidir. Tüm bu anlatılanlar tecrübeli kişiler tarafından daha güvenle yapılır. Zira kullanılan çözücünün deriye veya deri boyasına zarar verme ihtimali vardır. Bu iş için üretilmiş setler bile zarar verebilir.

  Deri koltuklar temizlendikten sonra derinin tabiatında bulunan yağ miktarı azalabilir. Bunun mutlaka yeniden iade edilmesi gerekir. Bu da bu iş için özel olarak üretilmiş deri yağlayıcı ürünlerle verilir. Temin edilemezse az miktarda vazelin yada cilt kremi uygulanabilir .Aksi taktirde koltuklarımız temizlense bile kuruyan deride çatlamalar meydana gelir.Ama bununda ölçüsünü kaçırmamak lazımdır.yağlayıcının fazlası hem derinin erken kirlenmesini hem de fazla yumuşayıp şekil bozukluklarına neden olmasına neden olur.
  kaynak : Duygu

  Güncelleme : 2013-03-19
  Okunma: 1891 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -