Reçel yapmak bazı meyve ve sebzeleri şekerli ve limonlu su içinde saklamak demektir. Reçele konan şeker meyvenin tatlılık durumuna göre hesap edilir.
Çok tatlı meyvelerin 1 kilosuna 1 kilo şeker.
Az tatlı meyvenin 1 kilosuna 1 buçuk kilo şeker.
Ekşi meyvenin 1 kilosuna 2 kilo şeker olarak hesap edilir.

Yumuşak meyvelerin reçeli iki şekilde yapılır;
a ) Kıvamlı şurup hazırlanıp yumuşak meyveler (vişne, çilek vs.) içine atılır. İneceğine yakın içine limon sıkılıp bir taşım daha kaynatılır.
b) Yumuşak meyveler bir kap içinde, üzerine toz şeker konularak bir gece bekletilir. Ertesi gün hiç su koymadan, kendi suyuyla pişirilir. Oluşuna yakın limon suyu koyup, bir taşım daha kaynatılır.

Sert meyveler önce biraz su içinde pişirilir. Orta yumuşaklığa gelince, şeker eklenip kaynatılır (Ayva, elma gibi) .

Bir başka şekliyle (Portakal, turunç) haşlanıp yumuşayan meyveler, kıvamlı şuruba atılıp kaynatılır.

Reçel bütün ve parça meyveden yapılır.

Marmelat ezme veya rende meyveden yapılır.

Balda şeker oranı yüksek, yüzde 80'dir. Reçelde ise bu oran yüzde 63'tür.


Bozulduğunu nasıl anlarsınız?

KÜFLENME: Küflenme, şeker oranının düşük olması, yetersiz kaynatma, doldurma sıcaklığının 80 dereceden düşük olması, kapama kusurlarından olur. Her evde bir termometre olamayacağından reçeli kavanozlara doldurduktan sonra 5-10 dakika kaynar suda tutmak doğru olur.
EKŞİME: Ekşiyen reçelin yüzeyi sulanır. Köpüklenme başlar. Nedeni doldururken kavanoz ıslaktır veya saklandığı yerde ısı değişiklikleri olmuştur. Kapak hava kaçırır. Doldurma sıcaklığı düşüktür.
ŞEKERLENME: En çok bu kusura rastlanır. Bu reçelin içinde şekerin tam erimemiş olmasından meydana gelir. Nedeni fazla kaynatmadan, asit oranının az oluşu, yani limon suyunun az konması ve saklanan yerin sıcaklığının değişken oluşundandır.
KARARMA: Bu da sık sık görülen bir kusurdur. Esasen uzun süre saklanan reçellerde bir renk değişimi kaçınılmaz bir olaydır. Başlıca nedeni, depolama, saklama, doldurma yanlışlarındandır.
SERTLEŞME: Daha çok ayva, kayısı ve turunçgil reçellerinde görülür. Başlıca nedeni önceden meyvenin iyi haşlanmamış olması, haşlama suyunun sert kireçli olmasıdır.