Çocuklar kurabiyeleri çok sever. Ama daha çok pastaneden satın aldıklarınızı. Evde annelerinin yaptığı kurabiyeleri ya yumuşak bulur ya da çok sert olduğunu söylerler.

Usta aşçılar, kurabiyeleri yenilebilir seviyeden çok lezzetli bir kıvama getirmenin oldukça zor bir deneyim olduğunu açıklıyor. Pastanelerde mükemmel bir kurabiyeyi ağzınıza aldığınızda dağıldığını fark edersiniz. Aynı zamanda kıtır kıtırdır. Peki evinizde bu lezzeti yakalamak için neler yapmalısınız? İşte HowStuffWorks.com isimli siteden birkaç püf noktası:


1. Kaliteli malzemeleri tercih edin: Lezzetli bir kurabiye lezzetli parçaların özetidir. Bu nedenle, karıştırma kâsenize ekleyeceğiniz malzemelere çok dikkat etmelisiniz. Örneğin, usta aşçılar kaliteli kurabiyeler için margarini değil, tereyağını veya yapay vanilya yerine vanilya ekstresini tercih ediyor. Kaliteli malzeme kullandığınızda, kurabiyeleriniz gerçekten lezzetli olacaktır. Örneğin, kurabiyelerinizde fındık istiyorsanız, bunları hamura en son ekleyin. Böylece kurabiyeniz daha kıtır kıtır olacaktır. Tereyağı yerine margarin kullanmakta ısrar ederseniz, kurabiyelerinizin yeterince yağ içerdiğinden emin olun. Paketin üzerindeki etiketi kontrol edin. Daha kıtır kurabiyeler için yumuşamış tereyağı yerine eritilmiş tereyağı kullanın. Ayrıca hamura birkaç yumurta ekleyin.


2. Unla lezzet verme: Vanilya kurabiyenin ruhu, un da aldığı nefestir. Hangi tür ya da ne kadar un kullandığınız kurabiyeyi büyük ölçüde etkiliyor. Undaki protein nemi hapseder, siz de daha kuru hamurla daha sert kurabiyeler yapabilirsiniz. Düşük proteinli un yaş hamura neden olur ve daha yassı kurabiyeler yaparsınız. Unu ölçme kabına almadan önce kaşıkla biraz karıştırın. Bardağa tepeleme doldurmayın ya da sıkıştırmayın. Sadece kaşıkla alın. Ölçme kabını doldurduğunuz zaman fazla unu bıçakla sıyırın.


3. Karıştırın ve doğru ölçün: Kızgınsanız ve kurabiye hamurunu bu ruh haliyle karıştırırsanız, hamurunuz yumuşayacaktır. Hamuru uzun süre sert şekilde karıştırmayın, krema haline gelene kadar blendırla çırpın. Çikolata parçalarını en son ekleyin. Malzemeleri dikkatlice ölçün. Mutfakta yeniyseniz, sıvı ve kuru malzemeler için iki çeşit ölçme kabı olduğunun farkına varamazsınız. Yanlış ölçme kabını kullanırsanız, ölçümleriniz tam olmayacaktır.


4. Önce soğutun, sonra ısıtın: Kurabiyenizi elektrikli mikserle sevginizi de katarak sabırla karıştırdıktan sonra, hamurunuzu yuvarlayıp tepsiye yerleştirmeye hazırsınızdır. Ancak, böyle yapmayın. Hamurunuzu fırına vermeden önce soğutun. Kurabiyeleriniz daha çok kabaracaktır. Hamuruzunu dolapta bir gece beklettiğinizde, proteinler ve nişasta daha fazla sıvı emecek. Böylece daha dolu ve lezzetli kurabiyeleriniz olacak. Buzdolabında 1 saat ya da dondurucuda 20 dakika da yeterlidir. Tereyağı yerine margarin kullanıyorsanız, fırına koymadan önce hamurunuzu en az 20 dakika dondurmalısınız. Hemen pişirmek istemiyorsanız, buzdolabında 2-3 gün, dondurucuda ise 3 ay kadar saklayabilirsiniz. Fırını da 15-20 dakika önceden ısıtın. Açık renkli, ince metal kurabiye tepsisi en ideal olandır. Tepsinin her yerinin eşit şekilde pişmesi için tepsiyi çevirebilirsiniz.

5. Kurabiyeleri soğutarak saklayın: Usta aşçılar, kurabiyenin altın kahverengi olduğunda fırından çıkarılması gerektiğini söylüyorlar. Bazı yemek pişirme kitapları ve dergiler ise kurabiyelerin sadece kenarları kahverengi olunca fırından çıkarılmasını tavsiye ediyor. Kurabiyelerinizi fırından çıkardıktan 2-3 dakika sonra tepsiden alın, hava sızdırmaz bir kaba koyun. Soğutmadan saklamayın. Farklı türlerdeki kurabiyeleri aynı kapta tutmayın. Yumuşak olmayan kurabiyelerinizi yumuşak tutmak için kaba elma sıkıştırın.