BAŞKENT: DELHİ

231 - Hindistanın Gezilecek Yerleri

Red Fort: (Kırmızı Kale): Bu kale Delhi'yi ziyarete gelen birçok insanın ilk ziyaret ettiği yerler arasında yer almaktadır. Şah Cihan tarafından 1648 yılında yaptırılan bu yapı en çok kırmızı duvarları ile ünlenmiştir. Kırmızı Kale, Şah Cihan'ın zenginlik ve gücünün bir göstergesi olarak yaptırılmıştır.

Kale' ye Lahore Kapısından giriş yapıyorsunuz. Girişte sizi oldukça renkli ve cıvıl cıvıl bir dünya karşılayacaktır. Burada kurulan panayır sayesinde kalenin mistik havasının içinde alışveriş yapabilirsiniz.

Kale duvarlarının arkasında bulunan Yumanu Nehri, surların içinde bulunan Moti Mescidi (İnci Camisi) ile Red Fort, Delhi gezinizde ilk ziyaret edeceğiniz yer olmalıdır.

Jama Mescidi: Hindistan'ın en büyük camisidir. Minaresi ve içerisinde bulunan abdest alınan havuzu ile görülmeye değer. Camii duvarlarında ya da daha doğrusu tüm Hindistan'da rastlayabileceğiniz ve oldukça ilgi çekici olan bir diğer ayrıntı ise; duvar kenarlarında olan berberlerdir. Burada bulunan berberlerin önüne oturuyorsunuz ve sokakta herkesin bakışlar altında traş oluyorsunuz. Jama Camisi için söylenebilecek olan en şey ise, bu cami ye Müslüman olmayanlar alınmıyor.

VARANASİ

232 - Hindistanın Gezilecek Yerleri
Bu şehir Hindistan'da kutsal şehir olarak adlandırılır. Gezilebilecek tapınaklar, caddeler, evlerin mimarisi, insanların yaşam tarzının dışında bu şehri en özel yapan olaylardan bir tanesi ise; "ölü yakma törenleridir." Bu törenler Hindistan'da oldukça önemlidir. Hinduizm inancına göre, ölülerin bir daha dünyaya geleceklerine inanılmaktadır. Ve bunun içinde ölüler yakılarak, külleri kutsal Ganj Nehrine atılır. Bu ölü yakma örenlerinde cenazenin üzerinde çok fazla odun görürseniz, bu ölen kişinin oldukça zengin olduğu anlamına gelmektedir.

KHAJURAHO

233 - Hindistanın Gezilecek Yerleri
Bu şehir Hindistan'da tapınaklar şehri olarak bilinir. Küçük bir kasaba büyüklüğünde ki bu şehirde en çok ilgi çeken şey; Khajuraho tapınaklarıdır. 9. ve 12 yüzyıllarda yapılan 85 tane tapınaktan sadece 25 tanesi sağlam bir şekilde ayakta kalmıştır. Bu tapınaklar savaş, kahramanlık ve aşk konularının işlendiği tapınaklardır. Ancak bir çok insanın en çok ilgisini çeken erotik tapınaklardır.

AGRA

234 - Hindistanın Gezilecek Yerleri
Aşk adına ve aşk uğruna yapılan en güzel yapıt...

Tac Mahal: Hindistan'ı simgeleyen bu yapıt, mimarisi, gün batımında ve doğumunda görülen farklı manzaraları ile görenleri hayran bırakan bir yapıdır. Bu yapı yaklaşık olarak 21 yılda tamamlanmış ve yapımında 20 bin işçi çalıştırılmıştır. Beyaz mermerlerin içine karıştırılan değerli taşlar sayesinde, gün doğumunda ayrı, gün batımında ayrı renklere bürünmektedir. Tac Mahal'in çevresinde bulunan 4 tane kubbe dışa doğru eğik durmaktadır. Bu eğiklik bir mimari hatası değil aksine, bir önlemdir. Hindistan'da olabilecek bir deprem ya da zelzele de ana yapıya zarar gelmemesi için kuleler dışa doğru yapılmıştır.

Ancak Tac Mahal'i meşhur yapan kulelerin eğikliği ya da yapımında çalıştırılan işçi sayısı değildir. Tac Mahal'in yapılış nedeni, dünyanın en ilgi çekici yapılarından bir tanesi yapmıştır. Şah Cihanın çok sevdiği eşi, 14. çocuğunu doğururken ölür ve bu duruma çok üzülen Şah Cihan eşinin anısına Tac Mahal'i yaptırıyor. Bu yapı aşkın simgesi olarak algılanmaktadır.

Tac Mahal hakkında söylenebilecek son ayrıntı ise; Hindistan'a gelen bir çok ziyaretçi bu yapının gece ay ışığı altında seyretmek istiyordu. Bazı güvenlik önlemeleri yüzünden gece ziyaretleri yasaklanmıştı. Ancak alınan son karara göre 2006 yılına kadar bu yapıyı gece ziyaret edebileceksiniz. Bu fırsatı kaçırmakta yarar var.

Agra Kalesi: Bu kale Tac Mahal'in karşısında bulunuyor. 4 tane kapısı bulunan kalenin, ancak 2 kapısı sağlam olarak günümüze kadar gelebilmiştir.

Bu kaleden görünen Tac Mahal manzarası oldukça güzeldir. Bu kalenin de Tac Mahal kadar oldukça etkileyici bir hikayesi vardır. Tac Mahal'i yapımında oldukça yüklü paralar harcanması ve neredeyse ülke ekonomisinin çökmek üzere olmasına oldukça sinirlenen, Şah Cihan'ın oğlu Evrengzib, önce babasını tahtan indirir sonra Agra Kalesi'ne kapatır. Şah Cihan ömrünün geri kalan 7 yıllını bu kaleden aşkı uğruna yaptırdığı Tac Mahal'i seyrederek geçirir.