Dondurmak bahçenizden ya da manavlardan aldığınız domatesleri taze olarak korumanın en kolay ve güvenilir yoludur. İşte domateslerinizi dondururken yapmanız gerekenler;

Dondurarak yazınki taze tadını ve içindeki besin öğelerini koruyabilirsiniz ve kış aylarında da bu domateslerle lezzetli çorbalar, soslar hazırlayabilirsiniz.

İşte domateslerinizi dondururken yapmanız gerekenler;

1. Sapı olgunlaşmış domates en tazesi ve iyisidir. Kendi domateslerinizi yetiştiremiyorsanız pazarda köylülerin kendilerinin sattığı domateslerden almalısınız. Renkleri canlı kırmızı olan ve yumuşak olmayan domatesleri seçin.

2. Domatesleri akan suyun altında teker teker ovalayarak yıkayın. Domatesin organik olduğundan emin değilseniz tarım ilaçlarını çıkarmak için meyve-sebze temizleyicisi damlattığınız suda yıkayın ve iyice durulayın.

3. Domateslerin saplarını çıkarın. Eğer saplar kolay çıkmıyorsa, dikkatli bir şekilde bıçakla kesip çıkarın.

4. Tencereyi suyla doldurun ve hızlıca kaynatın. Suyun için bir kerede 2-3 domatesi batırın. Yaklaşık 30 saniye sonra kabukları yumuşamaya başlayınca bir kaşık yardımıyla domatesleri tencereden çıkarın.

5. Hemen domatesleri buzlu suyun içine daldırın. Bu işlem domateslerin pişmesini ve yumuşamasını önleyecektir.

6. Domateslerinizin kabuklarını soyduktan sonra bütün, yarım ya da küçük küçük doğranmış şekilde dondurabilirsiniz.

7. Domatesleri buzdolabı poşetinin üzerinde yaklaşık 2,5 santimetre boşluk kalacak şekilde doldurun. Fermuarlı poşetler havayı sıkıştıracağı için daha iyi bir seçenektir.

8. Poşetleri düz bir yere dondurucunuzun istediğiniz yerine yerleştirin. Donmuş domatesler 1 yıldan uzun süre taze kalacaklar. Böylece lezzetli çorbalar, soslar ve yemekler yapabileceksiniz.