Uzmanlar sünnet için 0-1 yaş arasını uygun görüyor. Bu dönemde yara çabuk iyileşiyor ve kanama da az oluyor. Psikolojik travma çoğunlukla yaşanmıyor veya çabuk unutuluyor. 1-3 yaş sünnet için kritik bir dönem olarak değerlendiriliyor.


Kalkan, çocuklarda konstrasyon korkusu (iğdiş edilme korkusu) olabileceği, psikolojik travma oluşturabileceği için bu dönemde sünnet yapılmamasını öneriyor ve "Çocuğun cinsel kimliğini tamamladığı 6-7 yaş sonrası önerilebilir." diyor.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden Prof. Dr. Mehmet Erdoğan ise sünnetin çocukların aklı erdiği dönemlerde yapılmasının onları psikolojik olarak olumsuz etkileyeceğini düşünüyor ve temyiz çağından (7 yaş) önce yapılmasının uygun olacağını söylüyor.

Erdoğan, Hz. Peygamber'in (sav) torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i doğumlarının yedinci gününde sünnet ettirdiğine dair rivayetleri hatırlatıyor. Erdoğan, sünnetin ne zaman olacağının sağlık açısından ele alınmasını tavsiye ediyor. Yani hekimlerin önerisini dikkate alınmalı.

Dr. Kalkan, sünnet öncesi çocukların mutlaka muayene edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Kan pıhtılaşması bozukluğu (hemofili hastalığı) olanlar, prematüre bebekler ve başka hastalıkları olan çocukların sünnet öncesi muayene edilerek ona göre yapılması gerekiyor.

Kalkan, sünneti yapan hekimin çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanı olmasının yanlış ve fazla kesim, enfeksiyon gibi riskleri azaltacağını söylüyor.