Tırnak Nasıl Uzatılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Tırnak Nasıl Uzatılır?

 1. Tırnak, cildin en üst tabakasının bir parçası olarak, matriksten kaynaklanır. Keratinizasyon adı verilen bir işlemden geçerek sertleşir ve kalınlaşır, böylece, yarım ay denilen lunulanın beyaz olduğundan da anladığımız şekilde, tırnak yatağına bağlılığı azalır. Tırnak uzadıkça incelir, tırnak yatağına yeniden sıkıca bağlanır ve pembemsi bir ton alır.Her tırnağın kendi uzama hızına göre, tamamen uzaması 3-5 ay arasıdır.


  Tırnaklar yaz mevsiminde kışa göre daha hızlı ve daha güçlü uzarlar. Sağ el ile yazanların sağ el tırnakları, sol el ile yazanların sol el tırnakları diğer ele göre daha hızlı uzarlar. Hamilelik sırasında da uzama daha hızlıdır.


  Tırnak Nasıl Uzatılır?

  Tırnak Uzamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  Yaş

  Tırnakların uzaması doğumdan üç yaşına kadar ayda yaklaşık 1mm kadardır yani çok yavaştır. Üç yaştan kırk yaşa kadar ayda 2-3mm uzar sonra gittikçe yavaşlar ve yaşlılıkta ayda 1mm uzar. Tırnağın kalınlığı da yaşla değişir. Çocukların tırnakları ince ve esnektir: normal bir yetişkin tırnağı düzgün ve yarı şeffaftır, yaşlıların tırnakları ise gri veya sarı tonda ve uç kısmı çatlamaya meyilli ve kırılgandır.


  Dış Faktörler
  Güçlü kimyasallar, şoklar ve morluklar, suya fazla maruz bırakma, fazla güneş ve yüksek ısı, tırnak uzamasını yavaşlatır ve tırnakları yumuşatır.

  İç Faktörler
  Hormonal bozukluklar, alerji, aminoasit ve diğer temel gıda eksiklikleri, romatizma tırnakların normal uzamasını engeller. Yüksek ateşle gelen hastalıklar lunula (yarımay) üzerinde çizgiler oluşmasına neden olur.

  Psikolojik Faktörler
  Psikolojik şoklar tırnak yüzeyinin eğri büğrü ve çukurlu olmasına yol açar.
 2. 2014-04-02 #2
  peki siz 3-5 ayda uzar diyrsunuz peki bu 1-2 hafta da niye uzamıyor?  not : çok merak ediyorum

  Okunma: 3500 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -