Vergi Neden Verilir? - Vergi Vermenin Yararları Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Vergi Neden Verilir? - Vergi Vermenin Yararları Nelerdir?

1. Vergi vermenin amacı, devlet harcamalarını karşılayarak yol, su, elektrik, sağlık gibi altyapı hizmetlerini sağlayabilmektir. Vergi ödemenin en temel ilkelerinden biri, toplumsal sınıf farkı tanımadan tüm vatandaşların bu görevi yerine getirmeleridir.

Vergi Niçin Verilir?

Devlete kaynak yaratarak, yatırım ve harcamalarını karşılanmasını sağlar. Büyümeye katkıda bulunarak, gelir ve servet paylaşımını düzenler. Devletin sağlamakla yükümlü olduğu sağlık, güvenlik gibi temel hizmetleri ve altyapı hizmetlerinin gerçekleşmesini sağlar.

Vergi Neden Verilir? - Vergi Vermenin Yararları Nelerdir?

Vergi Vermenin Yararları Nelerdir?

Aynı ülkede yaşayan, devletin sunduğu hizmetlerden yararlanan vatandaşlar olarak hepimizin devlete vergi ödemesi gerekir. Bu ödediğimiz vergiler ile devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır. Devlet, vatandaşlarının çok daha rahat yaşayabilmesi için, biz vatandaşlardan aldığı vergiler ile halkına çeşitli kullanım olanakları yaratır.

Bu olanakları, eğitim aldığın okulu yaptırmak, kullandığın suyu veya televizyon seyredebilmen için harcadığın elektriği evine getirmek olarak sayabiliriz. Vergi ödemek, bir ülkede yaşayan her vatandaşın en kutsal görevlerinden biridir. Devletin de bu vergilerden topladıklarıyla en iyi şekilde hizmet sunması da, vatandaşlarına karşı yerine getirmesi gereken en önemli görevlerden biridir.

2. 2012-02-07 #2
    güzel bu sayfa

3. 2012-03-08 #3
    keşke çok daha fazla bilgi yer alsaydı daha güzel olurdu bence

4. 2012-04-26 #4
    Ya ben sabahtan beri arıyorum vergi vermezsek ne olur diye?
    Ama kimse doğru düzgün yazmamış örn. ; Vergi vermezsek evimize haciz gelir, hapise gireriz diye.
    Eğer bilgi verecekseniz eksiksiz ve tam bir bilgi verin. Rica ederim.

5. 2012-05-04 #5
    vergi vermenin insanlığa birçok katkıları vardır örneğin ev hastane sağlık ocağı yapılır.

6. 2012-10-09 #6
    kardeşim vergi tamam da herşeye vergi de olmaz

7. 2012-10-09 #7
    en çokta bu maliye denilen hortumcular alıyor en çokta küçük esnafları eziyorlar yok ilan vergisi yok tabela vergisi yok kapak vergisi herseyde vergi alıyorlar bukadarda olmaz kardeşim ondan sonra milet çalışmıyor diyorlar herseye vergi alırsa milet aç kalacak yada kötü yolara baş vuracak devlet bir zahmet duysun mileti....

8. 2012-11-20 #8
    Merhaba Arkadaşlar,
    yorumlarınızı okudum ve çok haklısınız. Bu konuya bende bir ara çok takmıştım konu ile ilgili bir sürü araştırma yaptım ve sonunda konunun uzmanı Nevzat Erdağ ile iletişime geçip konunun özünü anladım. Bundan bir iki ay önce ünlü bir telefonun son versiyonu ABD de çıktı. Reklam olmaması açısından markayı vermiyorum. Bu telefonun fiyatı ABD de 350 - 500 $ arasındayken Türkiye de 2000 - 3000 tl arasında uçuk rakamlar arasında satılıcağı söyleniyordu. Bu konuda görüştüğüm Vergi uzmanı Nevzat Erdağ bunun nedeninin ülkemizde ağırlıklı olarak alınan verginin dolaylı vergiden yani yediğimiz ekmekten sudan benzinden alındığını dolaysız vergi olan tacirden alınan verginin kayıt dışı nedeniyle kayıt altına alınamamasından kaynaklandığını anlattı.

9. 2012-12-25 #9
    Kısacası :Vergi ödeyerek devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır.Vergi verdıgımızde okullar yapılır yol su elektrık sağlık gıbı alt yapı hizmetlerini sağlayabilir.Her vatandasın vergı vermesı kutsal bır görevdir

10. 2013-02-11 #10
    lütfen verdiğiniz cevaplar tam olsun eksikse vermeyin yani çok rica ediyorum!!!!! nolur? yani...

11. 2013-02-28 #11
    çok sağolun ödevime yardım ettiniz çok teşekkür ederim gerçekten....

12. 2013-03-01 #12
    vergi olmsaydı bence biz burda olmazdık

13. 2013-03-05 #13
    Alıntı:
    maria Nickli Üyeden Alıntı
    keşke çok daha fazla bilgi yer alsaydı daha güzae olurdu bence xd xd xd xd xd xdx xd xd xd xd xd xdxd xd xd xd xd xd
    daha ne olcak bence harikaa:)

14. 2013-03-05 #14
    yaa abicim anladıkta şimdi anlamsız oluş brazdaha açığa vurun ya

15. 2013-03-11 #15
    Habu vergide ne büyuk bişimiş beeerer

16. 2013-03-13 #16
    wow güzel bilgi veriyor bu sayede odevimi yaptım.

17. 2013-03-23 #17
    Teşekkür Ederim

18. 2013-03-25 #18
    bence orta düzeyde bir sayfa yararlandım teşekkkürler:)

19. 2013-04-02 #19
    ellerinize sağlık çok güzel olmuş

20. 2013-04-06 #20
    çok güzel bir sayfa sabahtan beri doğru düzgün bir sayfa arıyordum.nihayet buldum

21. 2013-04-15 #21
    biraz daha güzel olsa..............

22. 2013-04-22 #22
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    vergi vermenin insanlığa birçok katkıları vardır örneğin ev hastane sağlık ocağı yapılır.
    evet bilioz ve söylemene gerek yok kimse sana sormamış

23. 2013-04-22 #23
    Alıntı:
    kemal Nickli Üyeden Alıntı
    kardeşim vergi tamam da herşeye vergi de olmaz
    doğru be kemal kardeşşş :))))))))))))))))))))))))

24. 2013-09-15 #24
    Alıntı:
    Misafir Nickli Üyeden Alıntı
    Kısacası :Vergi ödeyerek devlet bizlere çeşitli olanaklar sağlamaktadır.Vergi verdıgımızde okullar yapılır yol su elektrık sağlık gıbı alt yapı hizmetlerini sağlayabilir.Her vatandasın vergı vermesı kutsal bır görevdir
    Ödenen vergiler yol su elektirik kaldırım, memur (Hizmet) maaşı gibi şeylerle halka döner, yaniii aslen: vergimle yapılan yoldan geçiş parası öderim, vergimle sağlanan sudan temiz su pis su için ödemeler ve vergiler veririm, vergimle yapılan baraj vb yatırımlarda elektirik faturasında trt vb vergiler öderim, vergimle yapılan kaldırım için belediyeye kaldırım parası öderim, vergimle karnını doyuran memurun beni süründürmesi için vergi veririm. ama neyse ki ingiltere gibi de değiliz.
    Yinede devletimiz vergilerle var. Vergi güçlü devlettir.

25. 2015-03-02 #25
    bu sayfa insanları bilgilendirecek bir sayfa onu bilmem ama bilgilendirecek bir sayfa daha çok bilgilendirirseniz mutlu oluruz😉

26. 2015-03-09 #26
    her şeye de vergi verilmez kardeşim

27. 2015-03-19 #27
    madde halinde diye aradım ama madde madde değil
    yani bu sayfayı beğenmedimm

28. 2015-04-02 #28
    merhaba arkadaşım eğer vergi vermesek bu vergi kaçırmak anlamına gelir

29. 2015-04-25 #29
    Mmmm. Geliştirmeli ama güzel bi kaynak olmuş helal olsun denmez ama genede iyi teşşekkürlerrrr
    Azerlere Selam Olsun (Azeri Değilim Sadece Severim Kandilerini)

30. 2016-02-14 #30
    Bu konu benim anlatacağım bir konuydu ve çok yardımcı oldu
    Teşekkür Ederim

31. 2018-04-10 #31
    çok sağolun dersime çok yardımı oldu

Bölüm: Hukuk Köşesi

Konu Etiketleri

vergi kime verilir, vergi nedir niçin verilir, vergi niçin toplanır kısaca, vergi vermenin önemi maddeler halinde

Okunma: 35437 - Yorum: 30 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -