Hamilelikte Hangi Tarafa Yatılmalı? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hamilelikte Hangi Tarafa Yatılmalı?

 1. Hamilelikte Hangi Tarafa Yatılmalı ?

  Hamileliğinizin erken dönemlerinde yana dönerek uyuma alışkanlığını geliştirmeniz ilerisi için size yardımcı olabilir. Özelikle son dönemlerde dizlerinizi kendinize çekerek yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur. Bu pozisyon ayrıca kirli kanı vücudunuzun alt kısmından kalbe taşıyan ve inferior vena cava adı verilen büyük toplardamar üzerindeki baskıyı azaltarak kalbinze binen yükün de azalmasına neden olur.

  Hamilelikte Hangi Tarafa Yatılmalı ?

  Özellikle sola dönük yattığınızda bu etki daha belirgin hale gelir. Öte yandan sola döndüğünüzde rahim de sola kayacağından karaciğeriniz üzerindeki baskı da azalır ve daha rahat hissedersiniz

  Ancak gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatar bulursanız fazla endişelenmeniz gerekmez. Pozisyon değiştirmek normal uykunun doğal bir bileşenidir ve kolay kolay kontrol edilemez. Özellikle son trimester'da sırtüstü yatar pozisyon çok rahatsızlık verici olduğundan zaten bu pozisyona kolay kolay geçmezssiniz. Eğer farkında olmadan sırt üstü yatarsanız duyacağınız rahatsızlık sizi uyandıracaktır.


  Sitede yer alan bilgiler "Bu yazı Dr. Alper Mumcu'dan (www.mumcu.com) alınmıştır"


 2. 2013-01-27 #2
  ben alti aylik hamileyim yalnis sol tarafima pek yatamiyorum cok rahatsiz oluyorum.genelde sirt ustu yatmak isstiyorum.sizce bebegim bundan rahatsiz oluyomudur.

  Okunma: 2462 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -