Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayları için uyumak pekte kolay değildir. Hamilelerin bu sıkıntılarına küçük ama etkili çözümler elbetteki vardır. Basit uyuma pozisyonları sayesinde hem siz hem bebeğiniz rahat bir uyku çekebilirsiniz. Hamileler için rahat uyku pozisynlarını bu yazımızda sizlere aktarıyoruz;)
İsim:  10-0446-01.jpg
Görüntüleme: 7307
Büyüklük:  49,1 KB (Kilobyte)


Rahatsız eden yatma pozisyonları

Karnın üstüne yatmak oldukça rahatsızlık veren bir pozisyondur hamileler için. Hamileliğin ilk evrelerinde göğüsler yumuşaktır, ancak üçüncü üç aylık periyoda girdiğinizde göğüsleriniz ve karnınız çok daha büyür. Karın üstü yatmak tehlikeli değildir, fakat oldukça rahatsız ve zor bir yatma şeklidir.


Sırt üstü yatmak ne siz ne de bebeğiniz için iyi bir pozisyondur. Dolayısıyla sırt üstü uyumaktan sa kınmalısınız. Çünkü bu pozisyonda, genişleyen rahmin ağırlığı sırt kaslarınıza, bağırsaklarınıza, damarlarınıza baskı yapar. Bu da sırt ağrılarına, hemoroide, hazımsızlığa ve tansiyon problemlerine yol açar.Doğru yatma pozisyonu

Yan yatmak hamileler için en uygun pozisyondur. Sol tarafınıza yatmalısınız. Bu pozisyonda yatmak, kan akışını ve bebeğin beslenmesini kolaylaştırır. Böylece ayak, bacak ve ellerinizin şişmesini de engeller. Sağ tarafınıza yatmak, illa ki size veya bebeğinize zarar verecek diye bir şey yok. Ancak sol tarafınıza yatmaktan daha az yararı var denilebilir.

Uyurken muhtemelen pozisyon değiştireceksiniz. Sol taraftan sa? tarafa ya da sırt üstüne… Bu çok doğal. Sakın "böyle yatmamalıyım" hissine kapılıp korkudan uyanık kalmaya çalışmayın. En uygun dinlenme pozisyonun almaya odaklanın sadece.

Nasıl yastık kullanmalısınız
Yastık iyi bir gece uykusu için sizi en iyi yardımcı nızdır. Öncelikle karnınızı destekleyecek bir yastık ve dizlerinizin a rasına bir başka yastık… Dizlerinizin a rasına alacağınız bir yastık sırtı nızdaki baskıyı azaltır ve yan pozisyonda yat için konfor getirir. Bir yastığı sırtınıza destek olarak koyduğunuzda gece boyunca yan pozisyonda yat mayı sürdürmekte zorlanmayacaksınız.


Yastık kullanma konusunda anne ad aylarının kullandığı bir başka yöntem de yumuşak bir yastığı karnın altına, bir başkasını da bacakların arasına koymak. Bu yatma pozisyonu, özellikle hamileliğin altıncı ayından sonra büyüyen karın için büyük kolaylık sağlar.

Name:	gebuyk2.jpg 
Views:	10443 
Size:	17,1 KB (Kilobyte) 
ID:	22792
Yan yatar pozisyondayken karnınızın altına koyacağınız bir yastık desteği, ileriye doğru, yani yüz üstü dönmenizi engeller, boynunuzu ve sırtınızı zorlamanıza mani olur. Hamileler için özel olarak hazırlanmış, hem bacak aranıza hem de sırtınıza destek olarak koyabileceğiniz yastıklardan yararlanmak da işinizi kolaylaştırır.

Yatarken başınızın göğsünüzden yüksekte olmasına dikkat edin. Bunun için yastığınızı bir başka yastıkla desteklemelisiniz. Böylece mide ekiimesi ve nefes almakta zorlanma sorunlarını atabilirsiniz.


Hamile bandı ve sutyeni

Gece yatarken bel ağrı sından kurtulamıyorsanız hamile bandı kullanmanızı öneririz. Hamile bandı, bel ağrınızı azaltmanın yanı sıra mesaneye baskı ve ödemin azalmasına yardımcı olur ve sizi rahatlatır. Hamile band? kullanırken likralı kumaştan yapılanını tercih etmelisiniz.

Uyurken kullanacağınız sutyen yumuşak ve pamuklu olmalı. Hamileliğinizin üçüncü ayından itibaren daha kaliteli uyku için tercih etmeniz gereken emzirme sutyenini doğumdan sonra da rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kendi rahatınıza odaklanın

Bebeğinizi rahat ettiremiyorsunuz diye düşünüp kendinizi uykudan mahrum bırakmayın. En iyi uyku pozisyonunu bulmaya çalışırken kendinizi perişan etmeyin. Çünkü unutmayın ki bebeğiniz yerçekimi olmayan bir ortamda yüzüyor durumdayken hiçbir şekilde kendini rahatsız hissetmez. Dolayısıyla sadece kendi rahatınıza odaklanın ve dinlenmeye bakın.