Günlük Okunacak Dualar ve Anlamları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Günlük Okunacak Dualar ve Anlamları

1. Yemek Duâsı Dualar 1

Bizler sofraya oturunca, önce: "Bismillâhirrahmânirrahîm" der, sonra elimizi uzatırız. Şayet Besmele'yi baştan unutacak olursak, hatırımıza geldiği yerde, "Bismilâhi fî evvelihî ve âhîrihî" deriz. Yemeğe böyle zikirle başlayan mü'min, fikirle devam eder, hamd'le de bitirerek Peygamberimizin şu hamd duâsını da sonunda aynen okur: "Elhamdü lillâhillezî et'amenâ ve sekânâ ve cealenâ müslimîn!.." "Bizi yediren içiren ve bizi Müslümanlardan kılan Allah'a hamdolsun."

Günlük Okunacak Dualar ve Anlamları

Yemek Duası 2

Ya Rabbi! Bize verdiğin bütün nimetlerden dolayı sana şükrediyoruz. Bizi Şükredenlerden eyle! Nankörlerden eyleme! Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden, korkmayan kalpten, doymayan gözden, kabul olunmayan duadan sana sığınırız, Senden; sıhhat afiyet ve ahlakın en güzelini dileriz, işlerimize kolaylık, kalplerimize genişlik,sofralarımıza bereket ver. EL-FATİHA Yatarken Okunacak Dua "Allah'ım! Senin isminle diriliyor, senin isminle ölüyorum."

Yatarken Okunacak Dua

Nebiyy-i Ekrem Efendimiz yatağına girince sağına yatar, sağ elinin içini sağ yanağına getirir, böylece Allah'a teslim olma duâsını okurdu. Bu duâ şöyleydi: "Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim. İşimi sana havale ettim. Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım. Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur. Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum.

Ezandan Sonra Okunacak Duâ Ezandan Sonra Okunacak Dua;

"Allahumme rabbe hâzihî'd-dav'veti't-tâmmeh ve's-salâti'l kâimeh, âti Muhammeden'il vesîlete ve'l-fadîlete ve'd-derecete'l-vâsiate ve'b'ashu mekamen Mahmûden ellezi veadteh.İnneke la tu’liful miad." Anlamı: "Ey bu mukaddes davetin sahibi ve kılınacak namazın maliki Rabbim, Efendimiz Muhammed Aleyhisselâm'a vesile, fazilet ve geniş derece makamlarını ver. O'nu kendisine vaadettiğin en nihaî makam olan Makam-ı Mahmud'un zirvesine çıkar.

Aksırınca Okunacak Dualar

Sizden biriniz aksırınca; "Elhamdülillah" "Allah'a hamdolsun." desin. (Bunu işiten) kardeşi veya arkadaşı; "Yerhamükâllah" "Allah'ın rahmeti üzerine olsun." desin. O da; "Yehdikümullahü ve yuslihu bâleküm" "Allah size hidayet etsin (hidayette dâim kılsın) ve halinizi ıslah eylesin." desin. (Buhari; 7/125)

Güncelleme : 2018-02-26
  Okunma: 1787 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -