Tünel Aydınlatması - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Tünel Aydınlatması

 1. Name:	Tunel Aydinlatmasi.jpg 
Views:	1811 
Size:	8,1 KB (Kilobyte) 
ID:	30713


  1. TÜNEL AYDINLATMASI


  Zamanımızda bütün dünyadaki yol ağları için iyileştirme, kaliteyi yükseltme, esas olmakta ve bütün bunlara bağlı olarak otoyollar önem kazanmaktadır. Ülkemizde de seksenli yıllarda otoyol yapımı hızlandırılmış ve kısa zamanda hizmete girmesi sağlanmıştır.

  Yoldaki seyahat mesafesini kısaltmak ve sürücüyü zorlayacak, rahatsız edecek, doğa koşullarının durumuna göre sürüş güvenliğini tehlikeye atabilecek rampaları azaltmak için yol güzergahındaki engeller (dağ, tepe vb.) yüzeyden değil de bu engeller içinde tüneller açılarak geçilmektedir. Bu şekilde yol güzergahı üzerindeki tüneller artmakta ve bu tünellerin gece ve gündüz için aydınlatılması gerekmektedir.


  1.1. Tünel Aydınlatmasının Amacı ve Gerekliliği:

  Tünel aydınlatmasının temel amacı, seyahat esnasında yolun sürücüye sağladığı güvenlik ve konfor derecesini gece ve gündüz esnasında tünele yaklaşan tünelden geçen ve tünelden ayrılan sürücüye de aynı şekilde sağlamaktır.Gündüz şartları göz önüne alındığında tünel girişine yaklaşan sürücünün gözleri yüksek gün ışığı aydınlık seviyesine adapte olmuştur. Tünelin uzun ve tünelin içindeki aydınlık seviyesinin dışarıya göre çok düşük olduğu şartlarda tünel girişi dışardan kara delik olarak görülür ve içerdeki detaylar seçilemez.


  Devamı Ektedir. Word Formatındadır. Eklentiden İndirebilirsiniz


  Eklenmiş Dosya
 2. 2012-06-21 #2
  Çok teşekkür ederim

  Okunma: 1555 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -