Matematik Alanında Buluş Yapan Ünlü Türk Bilim Adamları - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Matematik Alanında Buluş Yapan Ünlü Türk Bilim Adamları

 1. BİRUNİ

  4 Eylül 973'te Harem'de doğdu. Harezm Afriğî hükümdarları sülalesinden olan matematikçi ve astronom Ebu Nasr Mansur'un korumasında küçük yaşta Kas'taki (Ket) Harezm sarayına girdi.

  BİRUNİ'NİN ESERLERİ

  Birûni, Harezm sarayında astronomi ve matematik öğrendi. Başkenti Gürgenç olan Memunîlerin hükümdarı Ebu Abbas Memun'un 995 yılında Kas kenti üzerine yürüyerek Sultan Ebu Abdullah Muhammed'i öldürüp Harzemşah ünvanını alması üzerine Birûni, Tahran yakınlarındaki Rey kentine sığındı. Bir süre sonra da Hazar Denizi'nin güneyindeki Cürcan kentine yerleşti

  BİRUNİ'NİN ESERLERİ


  1. EI-Asâr'il-Bâkiye an'il-Kurûni'I-Hâli-ye: (Boş geçen asırlardan kalan eser-ler.)
  2. EI-Kanûn'ül-Mes'ûdî; En büyük ese-ridir. Astronomiden coğrafyaya kadar birçok konuda yenilik, keşif ve buluşları içine alır.
  3. Kitab'üt-Tahkîk Mâ li'I-Hind: HindTarihi, dini, ilmi ve coğrafyası hakkın=da geniş bilgi verir.
  4. Tahdîd'ü Nihâyeti'l-Emâkin li Tas-hîh-i Mesâfet'il-Mesâkin: Meskenler ara-sındaki mesafeyi düzeltmek için mekânların sonunu sınırlama. Bu eseriyle Bîrû-nî, yepyeni bir ilim dalı olan Jeodezi'nintemelini atmış, ilk harcını koymuştu.

  ALİ KUŞÇU

  Ali Kuşçu asıl adı Ali Bin Muhammed (doğum 1403, Semerkant - ölüm 16 Aralık 1474, İstanbul), Türk. gökbilimci, matematikçi ve dilbilimci. Gökbilimci ve kelam alimi olan Ali Kuşçu, 15. yüzyıl'da Semerkant'ta doğdu.

  EL-HAREZMİ

  Bağdat'taki bilimler akademisi Darülhikme'de görev alan Harezmî, matematik, astronomi ve coğrafya alanında değerli çalışmalar yaptı.

  Harezmî, ilk defa, birinci ve ikinci dereceden denklemleri analitik metotla; bir bilinmeyenli denklemleri de cebirsel ve geometrik metotlarla çözmenin kural ve yöntemlerini tespit etti.

  Matematikte ilk kez sıfır rakamını kullanan Harezmî, cebir bilimini metodik ve sistematik olarak ortaya koydu. Kendisinden önceki cebire ait konuları, yine ilk kez 'cebir' adı altında sistemleşti.

  EL-HAREZMİ

  Cebir alanında ilk eser yazan Müslüman Türk bilginidir 780 yılında Harezm'de doğdu. Daha sonra ilim öğrenmek amacıyla, kendi döneminin ilim merkezi olan Bağdat'a gitti. Abbasi Halifesi Me'mun, Bağdat'ta kurduğu kütüphanenin (Darülhikme) idaresini kendisine verince, matematik ve astronomi kaynaklarını uzun süre inceleme imkanı bulmuştu

  CAHİT ARF

  Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik dünyasının ünlü matematikçileri arasında yer almasını sağladı.


 2. 2015-03-10 #2
  çok güzel bir site proje ödevime yardımcı oldunuz ve sizin sayenizde 100 aldım çok teşekkür ederim. :))

 3. 2015-04-26 #3
  ben dönem ödevi almıştım yardımcı olduğunuz için teşekkürler emeği gecen herkese teşekkür ederim...

 4. 2015-04-28 #4
  Gerçekten çok güzel bir site kimin emeği varsa tesekkur ederim proje ödevimdi sagolun

 5. 2015-05-14 #5
  Merhabalar ben Meyra emeği geçen herkese çok teşekkür ederim başka bir ödevimi sizden yapmak dileğiyle görüşmek üzere...

 6. 2016-01-05 #6
  ya teşekkür ederim güzel olmuş ama çok kısa. biraz uzun olsa daha iyi olurdu çünkü proje ödevi için gerekli

  Okunma: 12266 - Yorum: 5 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -