Süt çocukluğu döneminin en sık rastlanan rahatsızlığı olan infantil kolik (İK), halen gizemini koruyan, aileyi ve hekimi çoğu zaman sıkıntıya sokabilen, maddi ve manevi birçok kayıplara neden olabilen bir sendromdur.


Buna göre; gelişimi normal olan, sağlıklı 0-3 aylık bebeklerde görülen, en az üç hafta süreli,haftada üç günden, günde üç saatten fazla ve başka bir nedenle açıklanamayan biçimde huzursuzluk, ajitasyon ve ağlamaların olduğu tabloya İnfatil Kolik denilmektedir


KLİNİK

Klinik tablo hafif, orta ya da ağır olabilir. Hafif tipte; bebekte yalnızca akşamları nedensiz bir huzursuzluk söz konusu iken, orta ve ağır formda ise, tamamen sağlıklı bir bebekte genellikle akşama doğru, yüzde kızarma ve kaşlarını çatma ile başlayan, ardından bacakların karına doğru çekilmesı ve şiddetli ağlama nöbetleri birkaç dakika sürdükten sonra sonlanır. Birkaç dakika sonra aynı nöbet yinelenir. Bu biçimdeki nöbetler yaklaşık 2-3 saat sürer ve bu tablo bağırsak guruldaması, gaz ve gaita çıkarımı ve ardından sakinleşme biçiminde biter. Ağlamayı açıklayabilecek bir neden yoktur. Bu sendrom genellikle yaşamın ikinci haftasında başlar, gittikçe şiddetlenerek 4- 8. haftalarda pik yapar ve yavaş yavaş azalarak üçüncü ayın sonunda kaybolur.


ETYOLOJİ

İnfatil Koliki açıklayabilecek kesin bir neden henüz ortaya konamamıştır. Ancak, nedeni açıklamaya yönelik bazı teoriler vardır.

NEDENLERİ
Besin alerjisi ya da intoleransı: Çoğu anne, yedikleri bazı besinlerin anne sütü alan bebeklerinde koliğe neden olduğuna inanmaktadır. İnek sütü antijeni, anne sütünde bulunabilir.

Bu yüzden herhangi bir yolla daha önceden sensitize olmuş bebek (plasenta, anne sütü ya da antijen içeren formül mama ile beslenme yoluyla) beslendiğinde bağırsakta alerjik reaksiyona neden olarak kolik yapabilir. Ayrıca annelerin sigara içmesi ve aşırı kahve tüketimi, anne sütü ile beslenen bebeklerde huzursuzluğa neden olabilmektedir.

2. Anormal peristaltizm ya da aşırı gaz Çocukların bağırsak motilitesinin tam olgunlaşmaması, emme ya da ağlarken aşırı hava yutulmasına bağlı olabileceği düşünülmüştür.

3. Aşırı duyarlılık Bebeklerin nörolojik sistemi henüz gelişmemiştir. Duyu sinirleri bağırsak distansiyonuna daha duyarlıdır ve ağrı reseptörleri de daha çabuk uyarılmaktadır. Bazı bebeklerde, normal distansiyon hissi, ağrı olarak algılanabilir.

4. Ailedeki gerilim ve stres Hamilelik sırasında çok sık psikososyal stres durumu.


Öyküden;

- Ağlama ve huysuzluğun sıklığını, süresi ve şiddetini aneden sorulur.
- Kusma, ishal ve ateş gibi belirtilerin olup olmadığı,
- Gebelik ve doğum öyküsü,
- Sosyal öykü-geçim durumu,
- Annenin ilaç alma, sigara içme ve kahve tüketim öyküsü,
- Annenin beslenme alışkanlığı ve bebeğin beslenme biçimi sorgulanmalıdır

TEDAVİ

Bebeğin fiziksel ve gelişimsel olarak normal olduğunun kanıtlanması ve ailenin buna ikna edilmesidir.

-Bebeği mümkün olduğunca rahat, sakin ve gürültüsüz bir ortamda bulundurmak gereklidir.

- Anne sigara içiyorsa, olanaklı ise bırakmasını öğütlemeliyiz.

- Aşırı kahve tüketen annelere günde üç fincandan az içmesini öğütlenmelidir.

- Emziren annenin turunçgillerden, soyadan ve baharatlı yiyeceklerden uzaklaştırılması denenebilir.

-Annenin beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Kısa bir süre için (bir hafta) anne diyetinden yumurta, inek sütü ve ürünlerinin çıkarılması denenebilir.Bunun dışında annede gaz yaptığı bilinen bazı yiyeceklerden (kuru fasulye, barbunya, bulgur, mercimek vb.) de kaçınılmalıdır.

- Bebek anne sütü almıyorsa hekimin önereceği inek sütü bazlı olmayan ve demir katkısı olmayan formüllerle beslenmeli,

-Bebeği ağladığı zaman kucağınıza alarak yalnız olmadığını hissettiriniz. Emme ile bebeğin gaz çıkarması kolaylaşabilir. Yine bebeğinizin karnına ılık havlu (yakmayacak sıcaklıkta olmasına dikkat ediniz) koymak ve yüzüstü yatırarak sırt ve belini okşayarak masaj yapmak yararlı olacaktır.

-Bebeğin kucakta ya da beşikte zarar vermeyecek biçimde sallanması, bebek arabası ile dolaştırılması, hafif müzik dinletilmesi, belirli ritmdeki seslerin dinletilmesi ( saç kurutma makinası,çamaşır makinası vb), bebeğin loş ve sessiz bir ortamda tutulması rahatlamasına neden olabilir.

-Anenin turp lahana brokoli ineksütü çikolata gibi yiyecekler tetikler.