Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler

 1. Anne bol süt içmeli, çiğ sebze ve meyve , çimlenmiş buğday, tahin helvası, tahin-pekmez, havuç, yerelması, yemelidir. Anason, kimyon, rezeyan, fesleğen, şerbetçiotu gibi baharatlar bol miktarda kullanılmalıdır.

  Süt Yapan Yiyecekler

  Emziren Anneler İçin Süt Yapan Yiyecekler


  Anne kansız kalmamak için;

  * Bol bol siyah üzüm kaynatıp içmelidir.
  * Erik, kayısı, ayva kompostosu yenmelidir.
  * Marul içerisine 3-5 adet ıspanak yaprağı karıştırılıp çiğ halde yemelidir.

  Anne sütünü artırmanın doğal yolları nelerdir?

  Anne sütü, beyindeki hipofiz bezinde üretilen Prolaktin hormonu tarafından salgılanır. Bu hormon süt bezlerindeki salgıyı artırarak etki gösterir. Prolaktin hormonunun düzenli olarak salgılanabilmesi için kişinin rahat, stressiz bir ortamda olması, anne ile bebek arasında yakın ilişki kurulması gereklidir. Bebeğin sesi, kokusu ve dokunuşlar anneyi rahatlatır, bebekle arasındaki bağı güçlendirerek süt salgısını arttırır.

  Emziren bir annenin aynı zamanda beslenmesine dikkat etmesi gereklidir. Annelerin günde 2-3 litre sıvı alması, her gün protein içeriği yüksek gıdalar (et, balık, tavuk) tüketilmesi, bol meyve yenmesi ve meyve suları içilmesi gereklidir. Sebze çorbaları, domates suyu, ve zeytinyağlı yiyecekler beslenme uzmanları tarafından özellikle önerilmektedir. Günlük kalsiyum ihtiyacı gerek 2-3 bardak süt gerekse peynir veya yoğurt tüketilerek karşılanabilir. Bu konuda gerekirse bir
  diyet uzmanına danışılabilir.

  Günde 2 fincan ısırgan çayı ile 4-5 fincan rezene çayı sütün kalitesin ve miktarını artırır. Özellikle vejetaryen annelerin soya fasulyesi ve soya sütlerinden zengin bir diyet ile beslenmesi kendilerine bu yönde büyük avantaj sağlamaktadır.

  Anne sütünün salgılanmasının azaldığı dönemlerde ya da bebeğinizin sütünüzü tam olarak boşaltamadığı dönemlerde süt pompaları kullanmak gereklidir. Bebeğiniz emdikten sonra kalan sütü pompalar vasıtası ile sağmanız süt bezlerinin tamamen boşaltılmasını sağlayacaktır. Bu bezler ne kadar iyi boşaltılırsa o kadar fazla salgı yaparlar. Ayrıca göğsünüze yapacağınız masaj da süt bezlerini uyaracaktır. Bu yöntemlerin uygulanması ile annelerin çoğunun süt salgısı tatmin edici ölçüde artacaktır!


  Güncelleme : 2017-06-04

Konu Etiketleri

doğum sonrası süt yapan yiyecekler, hangi besinle süt yapar, lohusalıkta süt yapan besinler, süt yapan meyveler, süt yapan sebzeler, süt yapan yiyecek ve içecekler, süt yapıcı yiyecekler

  Okunma: 217619 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -