Google+'da 'gerçek ad' mecburiyeti

Google'ın Facebook'a rakip yeni sosyal sitesi Google+'da gerçek ismini kullanmayanların hesapları siliniyor.

Name:	google-+.hlarge.jpg 
Views:	797 
Size:	10,9 KB (Kilobyte) 
ID:	22440


Kısa sürede 20 milyon kullanıcıya ulaşan yeni sosyal medya platformu Google+'ın, gerçek isim kullanılmayan hesapları silme kararı tepki çekti. Gerçek kimliklerini saklı tutmayı tercih eden kullanıcılar, hesaplarının silinmesini düşüncesizlik olarak nitelendiriyorlar ve bundan vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. Google ise, bu tür şikayetleri değerlendirmeye aldıklarını ancak sosyal ağın etkili şekilde kullanılabilmesi, kullanıcıların arkadaşlarına ya da aile üyelerine en çabuk şekilde ulaşabilmelerinin ancak bu şekilde mümkün olabileceğini savunuyor.GERÇEK İSİM REKLAMCILAR İÇİN KÂRLI
Sosyal medya platformlarında kullanıcıların gerçek isimlerini kullanmalarının, reklamcılar için de daha kârlı bir tercih olduğu belirtildi.

Sosyal medya ajansı "We are Social"ın direktörü Robin Grant bu durumu "Mesele kişilerin isimlerini satabilmek değil asıl amaç, bireylerin niyetlerinin, arama bilgileri ve sosyal davranışlarının satılması" diye ifade etti. Google'da bir arama yapıldığında bilgisayara küçük zararsız dosyalar gönderiliyor ve kişisel bilgiler değil ama kullanıcıların arama alışkanlıkları reklam vermek isteyen şirketlerle paylaşılıyor. Böylece, aranan kelimeyle ilgili reklamlar sayfanızda belirebiliyor.