Bebek Nasıl Kırklanır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Bebek Nasıl Kırklanır?

 1. Bebek kırklama işi iki aşamada yapılır. Birincisi yirmi kırkı, ikincisi tam kırktır. Kızların yarı kırkı doğumundan itibaren 19 gündür. Erkek çocuklarda 20 gün, tam kırk kızlarda 39 gün erkekler de 40 gündür.


  Bebek ve annesinin yıkanacağı suyun içine altın, gümüş, nazarlık atılır. Bu suyla önce anne sonra bebek yıkanır. Anne çocuğun üstüne gitmez. Giderse çocuğu bastıracağı ve büyüyemeyeceğine inanılır. Bebekler, kırkları dolmadan evden çıkartılmaz. Kırkının çıktığı gün mutlaka gezmeye götürülür. Gidilen ev ne kadar uzak olursa, çocuğun sesinin o kadar güzel olacağın inanılır.

  Misafir gidilen evin sahibi annenin saçına un sürer, anlamı uzun ömürlü olmasıdır. Bebeğe de yumurta verilir bunun anlamı da sağlıklı olmasıdır. Kırklama geleneği tahminen şamanist dönemlerden günümüze kadar gelen bir gelenektir. bebek kırkıncı gününü doldurduğunda artık kötü güçlerin etkisinden kurt olduğuna inanılır ve ve bi nevi kutlama yapılır.

  Bebek Nasıl Kırklanır?


  Ege' de bir inanışa göre doğumdan sonra kırk gün içerisinde anne ve bebek her türlü hastalık
  tehlikesine açıktır. Bu nedenle aile büyükleri tarafından loğusa kadın evde yalnız bırakılmamaya özen gösterilmektedir. Bebek kırkı dolmadan dışarı çıkarılmamak ta, başka kırklı kadın ve çocuğu ile karşılaştırılmamaya dikkat edilmektedir.

  Anne ve bebek kırk gün sonra "kırklan maktadır". Yalnız Ev Köyü'nde bu töre yalnızca kadınlar tarafından yerine getirilmektedir. Anne ve bebeğin, kırklama işleminden sonra tüm tehlikelerden kurtulacağına inanılmaktadır. Tüm akrabaların toplandığı bu törende içinde ayak değmeyen yerden toplanan kırk tane çakıl taşının olduğu kırklama suyu ile bebek yıkanmaktadır. Bunu anne ve bebeğin tüm kirli giysilerinin yıkanması izlemektedir. En son olarak kırklama suyu ayak değmeyecek bir yere dökülmektedir.


 2. 2012-06-10 #2
  Boyle saçma şeylere inanmayın. dinimizde bu tür hurafelere yer yok. günaha giriyorsunuz

  Okunma: 43578 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -