Mide ülserlerinde en belli başlı belirti ağrıdır. Kemirici ve yakıcı bir özellik taşıyan ağrı kimi saman kramp şeklinde de kendini gösterir. Ağrının süresi 15 dakika, bir saat ve hatta bazı hallerde daha da uzun sürebilir.Mide Ülseri Belirtileri

Bu ağrının hissedildiği yere göre, ülserin nerede olduğu da anlaşılabilir. Ağrı midenin üst kısmında ise mide ülseri, midenin sağında ise onikiparmak bağırsağı ülseri, karnın orta kısmında ise ince bağırsak ülserini belirler.

* Ağrının gelişi sindirim devreleri ile ilgilidir. Genellikle yemeklerden bir ya da 4 saat sonra başlar.

* Ülser ağrılarının mevsimlerle de ilgisi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu ağrılar en fazla ilkbahar aylarında kendini gösterir. Ağrıyı meydana getiren sebeplerin başında soğuk, ayak ıslanması ve üşümesi, sindirimi zor yiyecekler, süratli ve yeteri derecede çiğnemeden yemek yemek, üzüntü ve yorgunluk vardır.

* Bulantı da zaman zaman görülen belirtiler arasındadır. Kusma, ağrı sırasında olabileceği gibi, daha fazla, yaranın etkisi ile midenin onikiparmak bağırsağına çıkış yolunun daralmasından da meydana gelebilir. Böyle durumlarda hasta bazen bir gün önce yediği yemekleri kusar. Bazı hallerde de tükürük salgısı artar veya midedeki asit salgısı çoğalır ve yemek borusundan yukarıya doğru çıkarak ağızda sulanma yapabilir.

* Ülserde kabızlık ta sık görülür. Ülser belirtilerinden biri de açık ya da gizli kanamadır. Yaranın kan damarlarını zedelemesi halinde ağızdan kusma ile birlikte kan geldiği de olur. Kan hemen mideden dışarı atılmışsa görünüşü taze kan özelliğindedir. Ancak bir süre midede kalmışsa, salgıların etkisiyle rengi kahverengi olur. Kanın bağırsaklardan gelmesi halinde de hastanın dışkısı kömür siyahı bir renk alır. Bunlar tamamen açık kanamalar için belirtilerdir. Gizli kanamalarda ise bu tür belirtilerin hiç biri yoktur. Ancak dışkının laboratuar belirtisinde ülserin kanama yaptığı anlaşılır.