Melekler Nasıl Varlıklardır ? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Melekler Nasıl Varlıklardır ?

 1. Melekler; Allah’ın emriyle kendilerine verilen görevleri yerine getiren, günah işlemeyen, son derece güçlü, hızlı ve gözle görülemeyen, ruhani varlıklardır. Meleklerin gerçek nitelikleri ve yaratılışları ancak Allah tarafından bilinir. Görünmeyen varlıklar olması sebebiyle onlar hakkındaki bilgimiz Kur’an ve sahih hadislerle sınırlıdır.


  Kur’an-ı Kerim, Cahiliye Dönemi müşriklerinin yanlış melek anlayışını, tevhid akidesi çerçevesinde değerlendirmiştir. Bu anlamda, müşriklerin melekleri dişi varlıklar olarak niteleyip isimler vermeleri, onları Allah’ın kızları olarak vasıflandırıp onlara ibadet etmeleri gibi batıl ve sapkın inançlarını reddederek onların da Allah’ın kulları olduklarını belirtmiştir:

  Melekler Nasıl Varlıklardır ?

  Onlar, Rahmân'ın kulları olan melekleri de dişi saydılar. Onların yaratılışına şahit mi oldular? Onların (yalan) şahitlikleri yazılacak ve sorgulanacaklardır.

  Melekler Nasıl Varlıklardır ? 1


  Allah'ın, onları hep birden toplayacağı, sonra da meleklere, "Bunlar mı size ibadet ediyorlardı?" diyeceği günü bir hatırla!

  Melekler Nasıl Varlıklardır ? 2

  (Melekler) derler ki: "Seni eksikliklerden uzak tutarız. Onlar değil, sen bizim dostumuzsun. Hayır, onlar cinlere ibadet ediyorlardı. Onların çoğu cinlere inanıyordu."


  Güncelleme : 2017-12-25
  Okunma: 1484 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -