SERKAN İLE ÖRDEK Amcası Serkan'ı, uzun zamandır gitmeyi çok istediği bir yere götürüyordu.

Bu yer, hep kitaplarda ve dergilerde okuduğu, televizyonlarda izlediği hayvanları gerçek halleriyle görebileceği hayvanat bahçesiydi.
Yolculukları uzun ve zevkliydi Yol boyunca amcası Serkan'a çeşitli iman hakikatleri anlatıyordu, Kuran-ı Kerim'den örneklerveriyordu Sonunda hayvanat bahçesine varmışlardı Serkan'ın gözleri şaşkınlıktan kocaman olmuştu.

Bu kadar çok ve çeşitli hayvanı hiç birarada görmemişti Kuşların olduğu bölüme geldiklerinde Serkan amcasının yanından ayrılıp, sevimli ördeklerin kafesinin yanına gitti İçinden "ne kadar da güzel bir kuş" dedi Bu sırada bir ses "teşekkür ederim" dedi Serkan etrafına bakındı, kimse yoktu Konuşan karşısında duran sevimli ördekti Sevimli Ördek: Merhaba, benim sesimi duydun, beni sevdiğin için çok teşekkür ederim.


Görüntümün güzel olmasının dışında, başka önemli özelliklerimin de olduğunu da biliyor muydun? Serkan: Hayır, ama anlatmanı çok isterim Sevimli Ördek: Bizim çok hızlı uçabilen kuşlardan olduğumuzu biliyor muydun? Ördekler uçarken saatte 50 km'nin üzerine çıkabilirler Ayrıca yırtıcı hayvanlara yem olmamak için uçarken sürekli rotamızı değiştiririz.


Suya dalmamız gerektiğinde, bunu o kadar hızlı bir şekilde yaparız ki, avcılar için çok zor bir hedef oluruz Serkan: Bu gerçekten bir kuşa göre oldukça hızlı bir uçuş, düşmanlarınız sizi bu kadar hızlı uçmaya zorluyor demek?

Sevimli Ördek: Evet Serkan, sana bir örnek vereyim; Bizim arkadaşlarımızdan olan buz ördekleri ilginç bir avlanma tekniğine sahip olan yırtıcı martılara karşı sürekli tetiktedirler Çünkü martılar, buz ördeklerini aralıksız hava saldırılarıyla devamlı olarak suya dalmaya zorlarlar.

Bunu, ördekler nefessiz ve çaresiz bir şekilde su yüzeyine çıkıncaya kadar sürdürürler. Daha sonra kafalarına bir gaga darbesi indirerek onları avlarlar.

Fakat bu mücadeleden her zaman galip ayrılan taraf martılar olmaz Buz ördeklerinin de kendilerine has korunma yöntemleri vardır Gökyüzünde bir martının görülmesi halinde, ördekler hemen büyük gruplar halinde kümeleşirler.

Böylece martının çok sayıda dalıp çıkan ördekler arasından herhangi bir tanesini yoruluncaya kadar takip etmesi imkansız hale gelir Serkan: Ördekler ne kadar da akıllıymış, bütün bunları nasıl yapabiliyorlar?

Sevimli Ördek: Bunun cevabı çok açık Serkan, ördekleri ve diğer tüm canlıları yaratan Allah'tır ve onlara, kendilerini nasıl koruyacaklarını da Allah ilham etmektedir Serkan: Çok teşekkür ederim sevimli ördek, bana bugün çok faydalı bilgiler verdin ve Rabbimiz'in ayetini hatırlattın, tekrar görüşmek üzere Yaratan, hiç yaratmayan gibi midir? Artık öğüt alıp düşünmez misiniz? (Nahl Suresi, 17)