Ormanların Faydaları Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ormanların Faydaları Nelerdir?

1. Şehrin gürültüsünden bunalanların aklına ilk ormanlar gelir. Ancak ormanlar sadece ruhen dinlenmemize yardımcı olmuyor. Ormanların güzel görüntülerinin yanında doğada dengenin sağlanması açısından birçok faydası var.

Tozun Yüzde 80'ini Tutuyor

Havadaki tozun yüzde 80'i ormanlar tarafından tutuluyor. 1 hektar kayın ormanı yılda tam 68 ton toz, bakteri, virüs ve zararlı gazı yaprak ve dallarıyla tutuyor. Şehir merkezlerinde, ormanlardan yaklaşık 16 kat daha fazla toz bulunuyor.

Karbondioksiti Tutuyor, Oksijen Üretiyor

Ağaçların en önemli faydası ise şüphesiz oksijen üretmeleri. 20 yaşında 1 hektar çam ağaçlandırması yılda 9 ton karbondioksiti tutarak 10 ton oksijen üretiyor.

Rüzgarın Hızını Kesiyor

Ormanlar rüzgarların hızını kesmede de büyük faydalar sağlıyor. Ağaçlar rüzgarın hızını yarı yarıya düşürürken yaz sıcaklığını 8-15 derece arasında düşürüyor, kış sıcaklığını ise 2 derece yüksek tutuyor.

Ormanların Faydaları Nelerdir?

Erozyon İçin Çözüm Yolu

Türkiye'nin yüzde 80'i erozyon tehlikesi altında. Ormanlar, Türkiye'nin büyük sorunlarından biri olan erozyon için de çözüm yolu. Bir ladin ormanı çıplak araziye göre erozyonu tam 350 kat azaltabiliyor.

Ancak dünyamız için tehlike çanları da çalmaya devam ediyor. Her yıl 10 milyon hektar orman yok oluyor. Duyarlı vatandaşlara da, mevcut ormanları korumak, sürekli fidan dikerek oksijen depomuzu daha da büyütmek düşüyor.

Güncelleme : 2017-07-22
  2. 2013-03-01 #2
    bence daha da güzel olabilirdi. ve ben 5. sınıfım bunlar beni birazcık aşıyorr. daha basit ve anlayabileceğimiz şekilde olabirdi. ama yinede güzel.

3. 2013-03-17 #3
    bence cok guzel ama ogretmen bılgısayardan yazdıgımı anlayacak

4. 2013-03-24 #4
    ben 3. sınıfım anlayacağımız şekilde olabilirdi...

5. 2013-03-25 #5
    cok kisa

6. 2013-04-29 #6
    Bence çok güzel

7. 2013-05-12 #7
    Ben 6.sınıfım.Bana göre çok güzel olmuş.TEŞEKKÜRLER...

8. 2014-12-17 #8
    Çok güzel olmuş

Konu Etiketleri

ormanların faydaları, ormanların faydaları nelerdir maddeler halinde, ormanların yararları nelerdir kısaca, ormanın faydaları ile ilgili yazı

Okunma: 14332 - Yorum: 7 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -