Hz Muhammedin Süt Kardeşleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hz Muhammedin Süt Kardeşleri

 1. Hz. Muhammedin Süt Kardeşlerinin Adları

  Peygamberimizin Süt kardeşleri şunlardır:Abdullah b. Haris, Üneyse binti Haris, Şeyma bint-i Haris.

  Peygamberimizi Yetim olduğu için Arap kadınları kabul etmemiş; sadece kabilesine qötürecek çocuk bulamayan Halime, eli bos gitmemesi için peygamberimizi kabul etmişti.Peygamberimizi aldıktan sonra Halime ve Ailesinin yaşam tarzı bir anda değişti.

  Bunlardan bazılarını Halimenin dilinden dinleyecek olursak; Halime Hatun der ki;`` İçinde bulunduğumuz kuraklık ve kıtlık yılında hiç bir şeyimiz kalmamıştı. Ben, kır merkebimin üzerinde idim.Yanımızda, yaşlı bir devemiz vardı,bize bir damla süt vermiyordu.

  Üzerinde bulunduğum merkebin ağır yürümesi yol arkadaşlarımı çileden cıkartıyordu.Nihayet Mekke'ye varıp emdirilecek oğlan çocukları aramaya başladık. İçimizden hiç bir kadın Muhammedi almak istemiyor,ondan uzak duruyorduk. Çünkü, bizler emdireceğimiz çoçuğun babasından bahisse kavuşmayı ve ondan armağanlar almayı bekliyorduk.

  Bir ara Muhammed in dedesi Abdulmuttaliple karşılaştım,bana; İsmin nedir ?diye sordu.

  Halime dedim. Bana;Ey Halime! Benim yanımda bir yetim çocuğum var onu emzirmek için Beni Sa`d kabilesi kadınlarına teklif ettim öksüz olduğu için kabul etmediler. Sen kabul eder misin? Ben ,``bana biraz müsaade ette kocama bir danışayım``dedim.

  Hemen kocamın yanına döndüm,ona haber verdim. Kocam izin verince Muhammedi aldım.

  Muhammed bize gelince,evimiz öyle bereketlendi ki kocam la hayretler içinde kaldik.Sütü çekilmiş olan devemizde sütler fazlaca akmaya, zayıf olan merkebimizi,yolda başka hiç bir binek hayvan geçememeğe,davarlarımıza inen süt hiç bir davara inmemeye başladı.

  Peygamberin Çocukluğu daha değişikti. Daha iki Aylık iken,her tarafa yuvarlanmaya çalışıyordu.Üç Aylık olunca Day durmaya çalışıyordu.Dört Aylık olunca, duvara tutunup yürüyordu.Beş Aylık olunca bir yere tutunmadan yürüyebiliyordu.Altı Ayı tamamlayınca, yürümeyi hızlandırmıştı.Yedi Aylık iken her tarafa gidebiliyor,koşabiliyordu. Sekiz Aylık iken,konuşuyor,konuşulanı anlayabiliyordu.On Aylık iken Ok atabiliyordu. İki Yılı doldurduğu zaman,oldukça, iri ve gösterişli bir çocuk olmuştu.Onu Annesine ***ürdük, Amma,biz,Onun yüzünden gördüğümüz hayır ve bereketten dolayı, Yanımızda bir müddet daha tutmaya çok istekli bulunuyorduk.


 2. 2012-12-25 #2
  bence çok hızlı gelişimli ve bereketliimiş onun gibi olmak isterdim ,yasiz*

 3. 2013-01-10 #3
  Saol işime yaradı

 4. 2013-01-23 #4
  çok bereketli bir çocukmuş

 5. 2013-02-28 #5
  Saolun ya

 6. 2013-04-09 #6
  saolun ya yazılı soruları tm cevaplarınıda öğrendik teşkür ederim

 7. 2015-01-11 #7
  Çooooooooook çok çok çok sl

 8. 2015-01-20 #8
  Çok uzun biraz kisaltin lütfen hz. Muhammede saygi duyarizda kisaltin ben daha küçüğüm bu kadarini yazamam

 9. 2015-01-22 #9
  Küçüksen küçüklüğünü bir ne demek kısaltın.. Son peygamber ve çok yüksek(99.9) ihtimalle Allah ın gelmiş geçmiş ve gelecek en sevgili kulu ..Küçük olduğun dan anlayamıyor olabilirsin ama biraz daha düşün bence ...Fazla rahat konuşma.

  Güncelleme : 2015-01-22
  Okunma: 17321 - Yorum: 8 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -