Prenses Fatma Kadriye Açba-Ançabadze (doğum 17 Nisan 1876 Açba Köşkü İstanbul, ö. 5 Kasım 1924 Vaniköy, İstanbul) Sultan II. Abdülhamid'in eşi.

Gerçek adı Fatma Kadriye, Sultan II. Abdülhamid ile evlendikten sonra adı Fatma Pesend olmuştur. Abhaz olup Prens Sami Paşa ile Tatar Prensesi Fatıma Mamleeva'nın kızıdır.

İyi eğitim alıp, çok iyi bir ressamdı. Sultan II. Abdülhamid ile Yıldız Sarayında misafir iken tanıştı. Padişah, Fatma Hanım'la 20 Temmuz 1896 tarihinde Yıldız Sarayı'nda evlendi. Düğünden bir sene sonra Hatice Sultan dünyaya geldi. Ancak Hatice Sultan sekiz aylıkken kuşpalazından vefat etti. Abdülhamid kızının vefatından sonra Osmanlı İmparatorluğunun ilk Çocuk Hastahanesi Şişli Etfali yaptırdı. Fatma Hanım Hastahanenin idaresi ile, eşinin 1909 senesinde tahttan indirilmesine kadar meşgul oldu.


Sultan Abdülhamid'le Selanik'e sürgüne gitti ve bir sene sonra İstanbul'a geri döndü. Padişah kendisini çok severdi, o da padişaha çok bağlıydı.Her gün yanınna gider konuşurdu.İstanbul'a dönüşünden sonra Vaniköy' deki yalısında yaşadı. Abdülhamid 1918 yılında Beylerbeyi Sarayında vefat edince, uzun kıvırcık sarı saçları bir gece de ağardı.

Osmanlı Hanedanı sürgün edildiği sırada hasta idi ve hanedanın sürgün edilmesinden sekiz ay sonra 5 Kasım 1924 tarihinde Vaniköy'deki yalısında vefat etti.Mezarı Karacaahmet Mezarlığı'ndaki Fatma Pesend Hanımefendi Türbesi'ndedir.