Hep açılışını hızlandırmaya çalıştık... Ama gelin, bu sefer de Windows 7'yi daha hızlı kapatalım!

Windows 7'deki en iyi yeniliklerden bir tanesi de işletim sisteminin eskine göre çok daha hızlı açılabilmesi. Ancak görünüşe bakılırsa aynı geliştirme, kapanış süreleri için geçerli değil.

Windows 7'nizin yavaş kapanmasından şikayetçiyseniz, bu 3 pratikyol ile kapanışı optimize edebilir ve PC'nizin başından daha çabuk ayrılabilirsiniz.

Name:	20110618043745_windows.jpg 
Views:	1042 
Size:	16,2 KB (Kilobyte) 
ID:	21589

1. Uygulama kapatma zaman aşımını düşürün

Windows, kapanmadan önce çalışan tüm işlemleri düzgün bir şekilde kapatmaya çalışır. Bir hizmet hemen kapanmazsa, Windows birkaç saniye bekler ve kullanıcıya bir soru sorar. Bu bekleme süresi bir kayıt anahtarı yoluyla düzenlenebilir.

Başlat menüsü arama çubuğuna regedit yazarak kayıt düzenleyiciyi açın.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l anahtarına gelin ve WaitToKillServiceTimeout değerine çift tıklayın. Değeri 12000'den (12 saniye) 2000'e (2 saniye) değiştirin.

Ardından ikinci bir ince ayar için kayıt defterinde şu konuma gidin:
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
WaitToKillAppTimeout değerine çift tıklayın. Bu girdiyi bulamıyorsanız sağ tıklayıp Yeni > Dizi değeri'ni seçerek oluşturabilirsiniz. Bu girdiye de 2000 değerini verin.
Aynı kayıt defteri anahtarı içindeki AutoEndTasks girdisine çift tıklayın ve değerini 1 olarak değiştirin.

2. Hızlı kapatma kısayolu oluşturun
Windows 2000'den beri Windows, bir uzaktan kapatma aracıyla geliyor. Bu aracı komut satırıyla kontrol etmek mümkün, ancak bir kısayol aracılığıyla bunu çok dahahızlı yapabilirsiniz.
- Masaüstünüze sağ tıklayın, Yeni > Kısayol'u seçin.
- Konum alanına shutdown.exe -s -t 00 -f yazın, İleri'ye tıklayın ve kısayolunuza açıklayıcı bir isim verin. Bitir'i tıklayın.
Artık bu kısayola tıklayarak bilgisayarınızı hemen kapatabilirsiniz.


3. Kaba kuvvet yöntemi
Hard boot olarak da bilinen bu yöntem, genellikle bilgisayarı hemen kapamak ve hemen yeniden başlatmak için kullanılır ve kullanırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir.
Eğer çok aceleniz varsa ve 20 saniye bekleyemeyecekseniz, güç düğmesini birkaç saniye basılı tutarak PC'nizi kapatabilirsiniz. Ancak bu yöntem sadece işletim sistemini öldürmekle kalmaz, verilerinizin kaybolmasına ve en kötü durumda sabit diskinizin bozulmasına yol açabilir.