Organik Tarımın Faydaları Nelerdir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Organik Tarımın Faydaları Nelerdir?

 1. 1. ORGANİK ÜRÜNLERİN LEZZETİ HARİKA!
  İyi korunmuş toprağın sağlıklı ve güçlü ürünler verdiği ve bunların lezzetlerinin de daha iyi olduğu bilinmektedir. Organik domatesi deneyin, lezzetini fark edeceksiniz! Organik ürün satın aldığınızda lezzetli ve besleyici ürün alırken aynı zamanda dünyamızı da korumuş olursunuz!


  2. ORGANİK ÜRÜNLERİN GARANTİSİ SERTİFİKALARIDIR!
  Organik olarak etiketlenen ürünlerin sertifikalandırılmaları kanun ve yönetmeliklerle zorunlu kılınmıştır. Bu ürünler üretilirken üretim sistemi bağımsız kontrol ve sertifikasyon firmaları tarafından denetlenmektedir.

  3. ORGANİK ÜRETİM SAĞLIK RİSKLERİNİ AZALTIR!
  Pek çok bilimsel araştırma tarımsal üretimde kullanılan kimyasal ilaçların sağlığa olumsuz etkilerini ortaya koymuştur. En savunmasızlar özellikle çocuklar, çiftçiler ve tarımda çalışan işçilerdir. Organik ürün alarak çocuklarınız ve kendi sağlığınızı korurken üretimde çalışan kişilerinde sağlığını korumuş olursunuz.


  4. ORGANIK TARIM TOPRAĞI KORUR!
  Organik tarımda toprak yapısı, sağlığı ve verimliliğinin korunması hedeflenir. Bir avuç toprak içinde barındırdığı binlerce mikroorganizma ile bitkilerin su besin ihtiyaçlarını karşılamasına yardım eder. Uygun toprak işleme ve rotasyon ile organik tarımla toprak korunmuş olur. Kimyasallar yerine doğal maddelerle toprak verimliliği arttırılır.

  5. ORGANİK TARIM SU KAYNAKLARINI KORUR!
  Bizim ve tüm canlılar için vazgeçilmez olan su kaynaklarının korunması organik tarımın prensiplerinden biridir. Sentetik kimyasal ilaçların kullanımı organik üretimde yasak olduğundan yer altı su kaynaklarına bu kimyasalların karışması önlenmiş olur!

  6. ORGANİK TARIM ARAŞTIRMALARDA YENİLİKÇİDİR!
  Organik üretim de aşağıdaki teknikler kullanılır ve geliştirilir:
  Yeşil gübreleme, yararlı böceklerin kullanımı, ürün rotasyonu ve çeşitliliği, botanik ve biyolojik mücadele, kompost yapımı, toprak, bitki ve doğal yaşamın yakından gözlemlenmesi, kültürel ve mekanik ot mücadelesi
  Organik üretimde tarım ilaçlarına dayalı kesin reçeteler yoktur. Sürekli gözlem, inceleme, sağlık ve çevre dostu uygun yöntemi bulma esastır!

  7. ORGANİK TARIM KIRSAL NÜFUSU KORUR!
  Organik tarımın prensiplerinden biri küçük çiftçilerin güvenliğini üretim döngüsü veya gelir düzeylerini arttırarak sağlamaktır. Organik üretim yapan çiftçiler aldıkları sertifikayla ürünlerine ek bir değer katar ve sağlıklı ürünlerini size ulaştırır!

  8. ORGANİK TARIM ÇEŞİTLİLİĞİN KORUNMASI İÇİN ÇALIŞIR!
  Yeryüzünde her gün pek çok tür yok olmakta, tohum kaynakları azalmaktadır. Organik tarım yerel çeşitlerin yetiştirilmesini desteklerken çevreyi de koruyarak diğer yaşam türlerinin korunmasını amaçlar!

  9. ORGANIK TARIMDA GDO'LARA İZİN VERİLMEZ!
  Çevre ve insan sağlığı açısından riskleri olabilecek genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımı organik tarımda yasaktır.

  10. HAYVAN SAĞLIĞI VE REFAHI ÖNEMLİDİR!
  Organik üretimde hayvan refahı ciddi bir şekilde ele alınır ve belirli kurallara göre hayvansal ürünler üretilir. Yetiştirilen hayvanlar doğal ortamlarında doğal besinlerle beslenir.


 2. 2015-04-09 #2
  istediğim sorunun cevabını bulamadım by by by

  Okunma: 6105 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -