Epifiz Bezi Nedir? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Epifiz Bezi Nedir?

  1. Pineal bez beyinde 3. ventrikülün tavanında yerleşim gösteren çok küçük bir bezdir. Bez sempatik innervasyona sahiptir ve hormon salınımı karanlıkta uyarılır. Gözde ışık reseptörlerinden kaynaklanan karanlıkla ilgili fotik impulslar retinohipotalamik liflerle suprakiyazmatik çekirdeğe iletilir. Buradan torakal pregangliyonik sempatik nöronlarda sonlanır.


    Epifiz Bezi Nedir?

    Buradaki nöronlar süperiyor servikal gangliyonları innerve eder ve gangliyonlardan pineal beze ulaşan postgangliyonik nöronlar doğar. Pineal bezdeki b adrenerjik reseptörlere bu nöronlardan salınan noradrenalin bağlanmasıyla cAMP aktivasyonu meydana gelir. cAMP Asetil Transferaz enziminin aktivitesini uyarır, böylece serotoninden bir basamak sonra melatonin oluşur.Melatonin salınımı bir sirkadiyan ritim gösterir. Işık melatonin salınımını inhibe eder. İnsanlarda gün ışığının batmasıyla sekresyonu artar ve gece yarısı (02-04) pik yapar, sabah gün ışımasıyla azalır ve gündüz düşük seviyesine iner. Böylece vücuttaki olayların ortamın karanlık-aydınlık siklusunun koordine edilmesinde bir biyolojik saat rolü üstlenir. Melatonin itrahı 6-OH melatonin şeklinde idrarla olur (%90).

    Melatonin oldukça lipofilik bir maddedir. Bu yüzden membranları kolayca geçebilir. Etkisini hedef dokularda direkt nükleus üzerinden bile gösterebilir. Bu özellik melatonine güçlü bir antioksidan etki gücü kazandırır.


    Güncelleme : 2017-11-18

Konu Etiketleri

Epifiz Bezi Hangi Hormonu Salgılar, Epifiz Bezi Ne İşe Yarar, Epifiz Bezinin Görevleri Nelerdir

  Okunma: 2257 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -