Asbestoz, asbest minerali liflerinin tahriki ile akciğerde olusan bir çeşit pneumoconiosis'tir. Sinsi ve ağır ilerleyen bir hastalık olan asbestozun kendini göstermesi 10-20 yılı bulmaktadır. İlk olarak tersane işlerinde çalışanlarda tespit edilmiştir.Belirtiler (Semptomlar)

Asbestozun baslica belirtisi yavas ve sinsice gelisen nefes verme güçlüğüdür. İlerlemiş vakalarda bu solunum durmasına kadar varabilir. Öksürük şayet hastanın başka bir solunum yolu şikayeti yoksa belirtiler arasında değildir.

Madencilik, uretim, asbestli isler veya asbest cikarimi ile ugrasan insanlar asbestoza yakalanma riskine sahiptirler. Bu insanlarda ayrica akciğer kanseri ve mezotelyoma riskide yuksektir. Genel olarak asbestoz ve akciger kanserinin olusmasi icin uzun sureli olarak asbeste maruz kalinmasi gerekmektedir. Ancak 1-3 ay kadar sure ile asbeste maruz kalan insanlarda ve havalandirma sistemi gibi dolayli yollardan asbest ile temasi olan kisilerde de goruldugu kaydedilmistir. Asbestozun ilk belirtilerinin ortaya cikmasi asbest ile temastan sonra 5-10 yili bulmaktadir.


Asbestoz Belirtileri TedavisiTedavisi

Hastalığın ilerlemiş safhalarında etkili hiçbir tedavi bulunmamaktadır. Genelde nefes darligini hafifletmek icin evde oksijen tedavisi uygulanir. Destekleyici tedaviler solunum yollarindaki iltihapli akintinin cikarilmasi icin titretme, vurma gibi fizyoterapi yontemlerini icerir. İltihabi azaltmak icin buğulu ilaclar da onerilebilir.

Türkiye'de Asbestoz

Tersane ve gemi yıkım işçilerinde görülmektedir. Şu an için bu hastalığa ait bilgi bulunmamaktadır.