Rahime Batu

Ülkemizin yetiştirdiği ilk kadın Op. Dr. olan Rahime Batu Hanımefendi İstanbul'un Koca Mustafa Paşa semtinde 1330 (H.) yılında dünyaya geldi. Babası Malatya eşrafından, Seyit Battal Gazi torunlarından Mehmet Arif Bey, Annesi Rizeli Tuzcu oğullarından Sıdıka Hanım'dır. Soyadları olan Batu da Battal'dan gelmektedir. Babası İstanbul Posta Telgraf Müdürü, Annesi Sıdıka hanım ise ilme âşık otoriter bir Osmanlı Hanımefendisiydi.

Rahime Batu ve kardeşi Op. Dr. Hayrunnisa Batu'nun okuyup Türkiye'nin ilk Op. Dr olmasında çok emeği geçmiştir.

Rahime Batu Hanımefendi, 1929-1930 eğitim yılında İstanbul-Erenköy Kız Lisesinden mezun oldu. 1936 tarihinde İstanbul Üniversitesi Tıp fakültesinden mezun olarak doktor unvanını aldı ve çalışmaya başladı. 1940 yılında da Harici hastalıklar dalında uzmanlığı bitirerek Türkiye'nin ilk kadın Operatör doktor unvanını aldı.


Yine Sayın Rahime Batu İstanbul'da ilk özel hastaneyi açarak bu konuda da öncülük etmiştir.

Annesi Sıdıka Hanım; "Ben senden bir şey istemiyorum. Memleketi kurtaracak ilimdir. Vakıf kurup öğrencilerin okumasına yardımcı ol. Benim sana bıraktığım mallar da buna müsaittir." diye kızı Rahime Hanıma vasiyet etmiştir. Bugüne kadar bu doğrultuda birçok öğrencinin okumasına vesile olmuştur.


Rahime Batu Hanım, bütün mal varlığını Battal Gazi eğitim Vakfına bağışladıktan sonra ; "Rahmetli Annemin vasiyeti tam anlamıyla şimdi yerini buldu" demiştir.

Rahime Batu Hanımefendi Türkiye'de ilk organ naklini de yapanlardandır. Fakirlere, Yoksullara yardımı seven cömert bir hanımefendi olarak tanınır.

Başbakanlardan Recep Peker'in yedi yıl özel doktorluğunu yapmıştır. Kendisi aynı zamanda, Okumuşu Çoğaltma, Okuyanları Koruma Cemiyeti'nin uzun süre ikinci başkanlığını yapmıştır. Kendisinin ifadesiyle Tıbbiyeden sonra üç yıl Hukuk'a devam etmiş ancak annesinin isteği üzerine burayı bırakmıştır.

Op. Dr. Rahime Batu Hanımefendi Malatya'mızın ve ülkemizin yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biridir.