Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Op. Dr. Behlül Baydar, sigaranın pankreas kanseri riskini iki kat artırdığını savundu.


Name:	29114.jpg 
Views:	949 
Size:	11,5 KB (Kilobyte) 
ID:	21028


Dünyada pankreas kanserinin en ölümcül dördüncü Kanser türü olduğunu belirten ve son günlerde bu hastalığın gittikçe arttığını açıklayan Memorial Antalya Hastanesi Gastroenteroloji Cerrahisi Op. Dr. Behlül Baydar, bu hastalığın tedavisinin zor ve mümkün olduğunca erken evrede yakalanması gereken bir hastalık olduğunu ifade etti. Araştırmalara göre pankreas kanserinin, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki görülme oranı yılda 28 bin vaka ve bunların yüzde 90'a yakını kaybedildiğini belirten Baydar, Türkiye'de de pankreas kanserinin tüm kanserlerin yüzde 3'ünü oluşturduğunu ifade etti.Pankreas kanserinin çok hızlı yayıldığını ve hastaların yüzde 20'sinin ancak tedavi edilebildiğini kaydeden Behlül Baydar, bu hastalığın genellikle görülme yaşının 69 olduğunu açıkladı. Baydar, pankreas kanseri ile ilgili şunları söyledi:


"Sigara içmek, hastalık ile direkt ilgilidir ve pankreas kanseri riskini 2 kat artırır. Beslenme, çevresel faktörler ve genetiğin pankreas kanseriyle ilişkisi, sigara ile kıyasladığımızda daha azdır. Ayrıca hastalığın bulguları içinde bulantı, iştahsızlık, kilo kaybı, yavaş gelişen sarılık, mide çıkışında tıkanıklık ve ağrı görülebilir."