Japon Tsukuba üniversitesi profesörü Yoshiyuki Sankai'nin geliştirdiği robot giysi üretilecek.Japonya'nın Ibaraki bölgesinde bulunan Tsukuba Üniversitesinden profesör Yoshiyuki Sankai, insanların üzerlerine giyerek kullanabileceği bir robot giysi geliştirerek, yaşlı ve engelli kişilerin hareket edebilmelerini sağlayan bir buluşa imza atmıştı. 10 yılda geliştirilen bu özel giysi bir dış iskelet vazifesi görerek kişiye hareket yeteneği kazandırıyor.


Robot Giysi Yakında Üretilecek!

Engelli veya yaşlı bir insanın, üretilen bu robot giysi desteğiyle hareket edebileceğini deklare eden profesör, elbiseyi giyen kişinin, hareket etmek istemesi durumunda, kaslardan gelen elektrik sinyallerine duyarlı olan giysinin devreye girerek, kişinin kol ve bacaklarının, mekanizmayla beraber uyum içersinde hareket etmesini sağladığını belirtti. Profesor Sankai ayrıca, robot giysi buluşunun en önemli özelliğinin, kişinin isteği dışında, herhangi bir şekilde harekete geçmemesi olduğunu ve ancak istek durumunda aksiyonun gerçekleşebileceğini söyledi.

Üretim başlangıcı yakında

Özellikle fizik rehabitiasyon merkezleri için de büyük bir ilgi patlamasının beklendiği bu giysi için, Yoshiyuki Sankai, Daiwa House Industry Co. şirketiyle anlaştı. Şirketin, 2008 yılında başlayacak üretim için, yıllık 400-500 arası robot giysisi üretebilecek kapasitede tesisleri inşa etmeye başladığı ifade edildi.

Robot Giysi Yakında Üretilecek!

Üretilen robot giysilerin bir bireyin kullanımı için aylık 70.000 yen bakım ücretiyle beraber kiralanabileceği belirtildi. Bu rakam 590 dolara karşılık geliyor.