Karpal Tünel Sendromu - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Karpal Tünel Sendromu

 1. her iki bilegimin icinde agri var ben duvar ustasiyim bunun icin onerebileceginiz bir bitki var mi?
 2. 2011-05-04 #2
  Alıntı:
  Misafir Nickli Üyeden Alıntı
  her iki bilegimin icinde agri var ben duvar ustasiyim bunun icin onerebileceginiz bir bitki var mi?

  Karpal tünel sendromu söz konusuysa, bileğinizi daha fazla hasardan korumak için dinlenme çok önemlidir. Örneğin bilek ağrınızın nedeni bütün gün daktilo yazmak ise, 1 - 2 hafta bu işi yapmayın. Bu mümkün değilse, en azından sık sık mola verin.
  Bileklerinizi sağlamlaştırmak için bileklik takın. Tıbbi malzeme satılan bir dükkandan alacağınız bilekliği 3 - 4 gün sürekli kullanın; birkaç hafta da geceleri takın.
  Bilek ağrınızın nedeni yaralanmaysa, bileğinizi yukarıya kaldırın, ağrıyı ve şişi azaltmak için ilk 24 - 48 saat içinde soğuk kompres yapın. Sonraki 48 -72 saat arasında ve şiş indikten hemen sonra (15 dakika uygulama, 20 dakika ara olmak üzere günde 3 kere) ılık nemli ısı uygulayın. Şişi indirmek ve yaralı bölgeyi korumak için bileğinize (aşırı sıkı değil, kavrayacak şekilde) elastik bir bandaj sarın.
  Ağrıyı azaltmak için aspirin, asetaminofen ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesicilerden kullanabilirsiniz.

  Karpal tünel sendromu varlığında değişik tedavi alternatifleri mevcuttur. Bandaj bunlar arasında en sık kullanılan yöntemdir. Parmaklar, el ve bileğin doğal pozisyonlarında hareketinin engellenerek dinlendirilmesi karpal tüneldeki basıncı azaltmada oldukça etkili bir yöntemdir.

  Bandaj ile ağrının azalmadığı durumlarda bilek içine küçük dozda steroid ya da lokal anestezik enjeksiyonu yapılabilir.

  Ağrıyı ve enflamasyonu gidermek amacıyla çeşitli steroid olmayan antienflamatuar ve ağrı kesiciler kullanılabilir. Hamile kadınlarda bu ilaçlar mutlaka hamileliği takipeden doktorun önerisi ile kullanılmalıdır.

  Israrcı olgularda küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Bu işlem hastanede yatmayı gerektirmeyen, ayaktan yapılan bir müdahaledir. El ayasında bileğe yakın bir alandan yapılan küçük bir kesi ile sıkışmaya neden olan bağ dokusu rahatlatılır. İşlem sonrası hasta 4-6 hafta içinde tamamen normale döner.

  Hastalığın tedaviye verdiği yanıt mükemmel olmakla birlikte %1'den az olguda kalıcı hasar meydana gelebilir.

  Son olarak alınması gereken bazı önlemlerden söz edeyim.

  -Su tutulumunu azaltmak için tuz alımını kısıtlamak
  -El bileğinin uzun süre aynı pozisyonda tutulmaması
  -Düzenli aralıklarla el bileğini dinlendirmek
  -Uzun süre tekrarlayıcı karekterde hareketler yapmamak
  -Obesite karpal tünel sendromu için bir risk faktörü olduğundan kilo verilmesi
  -hastalığı önlemeye yönelik egzersizler.

  hastalığı engellemek için bazı egzersizler tanımlanmıştır.

  Sabah çalışmaya başlamadan önce ve çalışma sırasında zaman zaman mola verilerek yapılan bu egzersizler hastalıktan sorumlu olan median sinir üzerindeki basıyı azaltır. Bir dakikalık bir egzersiz sonrasında tünel içi basınç en az 10 dakika süreyle dinlenme basıncının bile altına düşmektedir.

  Ayrıca karpal tünel sendromu olan kişilerin 7-10 gün süreyle kapı zili çalmak, bardak tutmak, alışveriş arabası itmek gibi günlük aktivitelerden kaçınması gereklidir. Bu basit aktiviteler tünel içi basıncı arttırarak durumun kötüleşmesine neden olabilmektedirler.

  Benim size önerim ; karpal tunel sendromu tanısı konduktan sonra tedavinin tam etkili olabilmesi için en az 1 hafta süreyle kişinin egzersiz yaptığı dönemler dışında ellerinizi kesinlikle kullanmamanız ve hafif aktivitelere bu bir haftalık dönemin sonunda başlamanızdır.

  Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız , gerekli ilaçları kullanmanız ve verilen egzersizleri yapmanız faydalı olacaktır.

  Malesef tıbbi etik ve deontoloji kuralları gereğince , buradan size bir ilaç adı tavsiye etmemiz ; doğru bir davranış tarzı değildir.
  bizzat doktora muayene olarak , doktorunuzun muayene neticesine göre önereceği ilaçları almanız gerekmektedir.

  Benim size önerim ; iyi bir merkezde bizzat bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene edilerek gereken tedaviyi yaptırmanız olacaktır.

  Sağlıklı günler dilerim.


  Okunma: 1465 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -