Dna Zinciri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Dna Zinciri

1. iyi günler ben biyoloji 3.sınıf öğrenci,siyim hocamız bir ödev verdi araştırdım ama bulamadım soru dna iki zincirlidir bunların birisi anlamlı diğeri anlamsız hangisi anlamlı nu konu hakkaında şimdiden teşekkürler

Konuyu Beğendin mi?
  2. 2011-04-30 #2
    Bir DNA dizisi, eğer ondan protein sentezlemeye yarayan mesajcı RNA kopyası ile aynı diziye sahipse, "anlamlı" olduğu söylenir. Öbür iplikteki diziye "ters anlamlı" dizi denir. Aynı DNA ipliğinin farklı bölgelerinde anlamlı ve ters anlamlı diziler bulunabilir, yani her iki iplikte hem anlamlı hem anlamsız diziler bulunur. Hem prokaryot ve ökaryotlarda ters anlamlı, yani protein üretimine yaramayan, RNA'nın üretildiği olur, bu RNA'ların işlevi halen tam bilinmemektedir. Bir görüşe göre ters anlamlı RNA, RNA-RNA baz eşleşmesi yoluyla gen ifadesinin düzenlenmesine yaramaktadır.

Bazı DNA dizilerinde anlam ve ters anlam kavramları birbirine karışır, çünkü bazen genler birbiriye örtüşebilir. Böyle durumlarda bazı DNA dizileri çifte görev yapar, bir iplik boyunca okununca bir protein kodlar, öbür iplik boyunca okununca ikinci bir protein kodlar. Bakterilerde virüslerde ise, genlerin örtüşmesi küçük bir viral genoma daha çok bilginin sığmasını sağlar

Okunma: 1515 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 1/5 - 1