Genetik Alandaki Gelişmeler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Genetik Alandaki Gelişmeler

 1. İnsanlar,neden sonuç ilişkisini yorumlayacak düzeye geldiklerinde,ilk bilimsel düşünceye;doğan çocuğun ana ve babasına benzediğini söylediklerinde de,katılım üzerindeki ilk gözlemlere sahip olmuşlardır. Çocukların akrabalarına benzemesinin basit birrastlantıile açıklanamayacağı ta o zamanlar sezinlenmiştir.


  Zararlı özelliklerin güçlenmemesi için çok eski çağlarda yakın akrabalar arasında evlenmeler (ana,baba,kardeş,teyze,hala,dayı,bazen kuzenler) yasaklanmıştı. Daha sonra evcilleştirilen hayvanların ekonomik özellikleri seçme suretiyle kuvvetlenmiştir.Hatta köpeklerin ıslahı çok eski çağlarda başlamıştı.


  Eski bir Babil yazıtı(kitabesi)beş döllük (generasyonluk)bir at secerisinde yele bir başın nasıl değiştiğini göstermektedir.O zamanlar dahi ekilen tohumların en iyi bitkilerden seçilmesine özen göstermiştir. Hatta yapay tozlaşmanın getirdiği yararlar öğrenilmişti. Mısırlılar hurmadaki polenlerin oluşma ve tozlaşma tarihlerini not etmişlerdi. Eski Çinliler,daha iyi pirinç ırkları elde etmek için kontrollü tozlaşmalar yapmışlardır.


  Fakat katılımının bilimsel açıklamasına ancak yüzyılımızın başlangıcında adım atılmıştır.Biz,yüzyılımıza gelinceye kadar bu konuda yapılan araştırma ve kurguları kısaca gözden geçirelim.

  Katılım üzerindeki ilk kurgular ve varsayımlar ve Yunan filozoflarından gelmiştir.İleri sürdükleri fikirleri bugünkü bilgilerimizin ışığa altında görünmesine karşın,katılımın gizli güçlerin değil de,belirli mekanik düzeneklerin etkisi altında yürütüldüğünü ileri süren ilk fikirler olduğu için tarihsel önemi vardir.

  Pitagor(pytagoras):İSA`dan önce 500 yıllarında yaşamıştır .Çocukların babalarına benzemelerine şöyle açıklamıştır . Eşeysel çiftlenme sırasında vücudun değişik bölgelerinden süzülerek gelen ıslak bir buhar ,eşeysel organlarda yoğunlaşarak tohumu meydana getirir ve buradan da dişinin eşeysel organlarına iletilir. Bu yoğunlaşmış buhar,vücudun tüm parçalarını yeniden meydana getirme özelliğindedir. Embiriyo içerisinde bu kısımlar yeniden meydana getirilir.Anaya benzerliği ise ana vücudu içerisinde gelişmesine bağlanmıştı.   Konuyu Beğendin mi?
 2. 2007-05-09 #2
  teşekkür ederim kardeş ey vallah 3 günde bellli arıyordum burda buldumisy11 isy11 isy11

  Okunma: 2363 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: 0/5 - 0