Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler

 1. Deprem, heyelan, kuraklık ve çölleşme, taşkın, sel, çığ, volkanik püskürmeler gibi doğal yıkımlar birçok sosyal ve ekonomik sorunların yanı sıra göçlere de neden olmaktadır.

  Doğal Afetlerin Neden Olduğu Göçler

  Örneğin IV. Ve V. yüzyılda Hunların ve Moğolların Orta Asya'dan başka yerlere göç etmelerinde Kuraklık ve çölleşme etkili olmuştur.

  ABD'de Kaliforniya'daki deprem olayı binlerce insanın göç etmesine neden olmuştur.

  Kaliforniya depremi 1994 de Kırgızistan'daki heyelan 270,000 insanın göç etmesine yol açmıştır olayları.Ülkemizde 1998'de Adana'da meydana gelen DEPREMDE zarar gören birçok kişi başka kentlere göç etmişlerdir.

  Yine 1998'de Bartın'da meydana gelen sel Felaketi ise ilçeyi yaşanamaz hale ve Göçe neden olmuştur.1999 depremi ile de birçok insanımız başka bölgelere göç etmek zorunda kalmıştır getirmiş.

  Aral Gölü: Dünyanın dördüncü büyük gölü Aral gölü giderek Asya'nın ortasında Bataklık ve çöle dönüşmektedir. Küresel ısınma ve Kuraklık nedeniyle iki göle dönüşmüş durumdadır. Gölün su seviyesi düşerek göl sürekli içeri doğru çekilmektedir. Aral gölündeki çölleşme bölge için göç sebebidir.

  Bir zamanların liman ve tersaneleri gemi mezarlığına dönüşmektedir. Bunun nedenleri bu gölü besleyen Pamir dağlarından inen Amu derya ve Siri derya nehirlerinin sularının azalmasıdır. Bu nehirlerin suyu sulama faaliyetleri ile azalmıştır.1960 dan suları 4 metre aşağı düşmüştür gölün buyana. (2002 yılı itibari ile). Önlem alınmadığı takdirde uzmanlar 2015 yılından sonra gölün tamamen kuruyacağı hesaplamaktadırlar.

  Gölün kuruması ile göl tabanındaki tuzlu toprakların rüzgarlar tarafından verimli topraklar üzerine taşınacağı ve çevre topraklarının veriminin de düşeceğini söyleyen uzmanlar; bunun da yeni bir Göçe sebep olacağını belirtmektedirler.


  Güncelleme : 2017-09-05

Konu Etiketleri

1994 kırgızistan toprak kayması, doğal afetlerden kaynaklanan göçler, doğal afetlerin neden olduğu göçler nelerdir, göçler yerleşim alanlarını nasıl etkiler

  Okunma: 1865 - Yorum: 0 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -