Borun Özellikleri - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Borun Özellikleri

 1. borun özelllikleri
 2. 2011-04-10 #2
  BOR madeni ilk bakışta beyaz bir kayayı andırıyor. Çok sert ve ısıya dayanıklı. Doğada serbest bir element olarak değil, tuz şeklinde bulunuyor. Ülkemizde bulunan ‘bor'un kalitesi de diğerlerine oranla daha yüksek. Toprağın 40 metre altında bulunan borun işlenmesi de, diğer elementlerle az karıştığı için kolay. Bor, periyodik sistemin üçüncü grubunun başında yer alan bir elementtir. Bu gurubun diğer üyeleri metal olmasına karşın Bor ametal sayılmaktadır.

  Ancak, diğer elementlere olan yüksek kimyasal ilgisi nedeniyle doğada serbest halde bulunmayan bor'un meydana getirdiği minerallerin, çok eski tarihlerden beri tanındığı ve kullanıldığı bilinmektedir. En yaygın bor bileşikleri; borik asit ve bor'un sodyum, kalsiyum ve magnezyum ile meydana getirdiği bileşiklerdir.

  Borun Özellikleri


  Kullanıldığı Yerler:
  1)Metalürji sanayiinde
  2)Nükleer reaktörlerde
  3)Organik kimya sanayiinde
  4)Cam, seramik, deterjan vb. sanayilerde
  5)Fotoğrafçılıkta
  Bor Cevherleri:
  Bor, doğada çoğunlukla borat biçiminde bulunur.Önemli cevherler arasında boraks, kernit ve kolematit sayılabilir.
  Ülkemizdeki Bor Yatakları:
  1)Balıkesir-Bigadiç, Sındırgı, Susurluk
  2)Bursa-M.Kemalpaşa
  3)Eskişehir-Seyitgazi
  4)Kütahya-Emet
  En Önemli Bor İşletme Tesislerimiz:
  Emet kolemanit işletmesi, Kırka boraks ve asit fabrikası, Kestelek kolemanit işletmesi,
  Bandırma boraks ve asit fabrikaları, Bigadiç kolemanit işletmesi

  **Dünyadaki bilinen bor rezervlerinin %75'i Türkiye'de bulunmaktadır.Ayrıca Seyitgazi bölgesindeki yatakların dünyanın en büyük sodyumlu bor tuzu yatağı olduğu saptanmıştır.


 3. 2011-05-11 #3
  www.boren.gov.tr adresinde bor ile ilgili proje ve bilim insanlarımızın çalışmalarını bulabilirsiniz.
  bor hakkında sahtekarlarıda şu adreste görebilirsiniz.
  https://www.tuketici.gov.tr/source.cms4/index.snet?news

  163. Toplantı Basın Bülteni-14.04.2009

  V- ENERJİ

  1) 2008/250- NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malzemeler Ar-Ge Sanayi Tic. A.Ş. adlı firmaya ait tanıtım broşürlerin ve anılan firmanın www.nnt.com.tr adresli internet sitesinde yer alan "S 250 Gold, Marine, Nanolube, MS 250, MS 600, GBX" adlı ürünlere ilişkin tanıtımlarda yer alan "BORPOWER ® bor elmas tozu (MCDP) ve nanobor´un eşsiz özelliklerinden yararlanarak hareketli motor parçalarındaki Sürtünmeyi yüzey kaplama ve bilye yatağı etkisi ile en az seviyeye indirir. BORPOWER ®'nin etkinliği aktif maddelerinin (MCDP ve nanobor) nanokristal özelliklerinden kaynaklanır. Bu nano parçacıklar NNTnin üstün tecrübe ve birikimi ile benzeri olmayan nano teknolojik yöntemlerle üretilmistir. BORPOWER ® kati yağlayıcılar sınıfındaki en etkili Nano yağlayıcı katkı maddesidir. Örnegin içerdiği aktif maddelerden biri olan nanobor katı yağlayıcı maddeler arasında en düşük sürtünme değerine sahiptir (…)" şeklindeki ifadeleri ispatlar nitelikteki ‘bilimsel' çalışmaların gerçeği yansıtmaması dolayısıyla bahsi geçen tanıtımların tüketicileri aldatıcı nitelikte olması gerekçesiyle Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmelik'e uygun olmadığına,


  Bu durumun, 4077 sayılı Kanun'un 4822 sayılı Kanun'la değişik 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malzemeler Ar-Ge Sanayi Tic. A.Ş. hakkında anılan reklamları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

  184. Toplantı Basın Bülteni-11.01.2011

  7) 2010/539- NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malz. Ar-Ge San. Tic. A.Ş.'ye ait www.nnt.com.tr adresli internet sitesinin 20/08/2010 tarihli görünümünün "Sertifikalar ve Testler" başlıklı bölümünde yer alan tanıtımlarda; "İngiltere Kraliyet Motor Araştırmaları Enstitüsü, MİRA'da uzun süreli yakıt tasarrufu testlerine tabi tutulan Borpower ürünleri, 18 ton sabit yüklü tırda sağladığı % 10,8 yakıt tasarrufu ile dünyanın dikkatini üzerine çekmeyi başardı. Dünyaca ünlü bir kuruluş olan MIRA, otomotiv endüstrisinde gerçekleşen her türlü yenilikçi teknolojilerin test edildiği ve Mercedes, BMW, Aston Martin, Jaguar gibi üreticilerin geliştirdikleri yeni teknolojileri test ve onay ettirdikleri bir akreditasyon kurumudur." biçiminde ifadelere yer verilmiş olup, anılan kuruluş tarafından firma adına herhangi bir hizmet üretildiği ve rapor düzenlendiğine dair resmi ve bilimsel nitelikte herhangi bir bilgi, belgenin sunulmaması nedeniyle söz konusu tanıtımlarda bahsi geçen ifadelerin gerçeği yansıtmadığı ve tüketicileri yanıltıcı nitelikte olduğuna, dolayısıyla bu reklamların Ticari Reklam ve İlanlara İlişkin İlkeler ve Uygulama Esaslarına Dair Yönetmeliğe uygun olmadığına,

  Bu durumun, 4077 sayılı Kanunun 16 ncı maddesi hükmüne aykırı olduğuna, reklam veren NNT Nanoteknoloji Bor Ürünleri ve Seramik Malz. Ar-Ge San. Tic. A.Ş. hakkında anılan reklâmları durdurma cezası verilmesine karar verilmiştir.

 4. 2011-06-15 #4
  bor madenide yaptığımız anlaşmalar dan dolayı işleyip kullanamıyoruz diyolar anlaşma varsa nezaman bitecek ben 2012 diye duydum doğrumudur

  Okunma: 8998 - Yorum: 3 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -