Ulaşımda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Ulaşımda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar

 1. Ulaşımda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar Nelerdir?,

  Ulaşımda Hizmet Veren Kurum ve Kuruluşlar Hakkında Bilgi

 2. 2011-04-06 #2
  Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü

  Türkiye Cumhuriyeti Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye'de şehir içi yollar hariç tüm yollardan sorumlu olan kurum. 1949 yılında Uluslararası Karayolları Kanunu'nun kabul edilmesiyle kurulmuştur. Ulaştırma Bakanlığı'na bağlıdır.

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM)

  Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), Türkiye'de sivil hava yolları kurmak ve bu yolda taşıma yapmak üzere görevlendirilir. Ankara'daki Ulaştırma Bakanlığı binasında hizmet vermektedir.

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi

  Türkiye Havaalanlarının işletilmesi ile Türkiye Hava sahasındaki hava trafiğinin düzenlenmesi ve kontrolü görevi, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğünce yerine getirilmektedir.


  Türk Sivil Havacılık sektörünün altyapısını oluşturan tesis ve donanımıyla, 1933 yılından bu yana değişik isim ve statülerle hizmetlerini yürütmekte olan kuruluş, 233 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ve Ana Statüsü çerçevesinde 1984 yılından itibaren faaliyetlerini Kamu İktisadi Tesebbüsü olarak sürdürmektedir.

  Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı


  Ulaştırma Bakanlığı, Ulaştırma ve Haberleşme iş ve hizmetlerinin, karayolu yapımı ve teçhizatı ile ilgili hususlar hariç ve Karayolları Genel Müdürlüğü Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükümleri saklı kalmak üzere teknik, ekonomik ve sosyal ihtiyaçlara, kamu yararına ve milli güvenlik amaçlarına uygun olarak kurulmasını, geliştirilmesini ve bu hizmetlerin birbirini tamamlayıcı şekilde yürütülmesini sağlayacak esasları tespit etmek, uygulanmasını takip etmek ve denetlemek

  Ulaştırma Bakanlığı

  Ulaştırma Bakanlığı, bir ülkenin hava, deniz ve kara ulaşımını yönetmekle ve düzenlemekle görevli olan bakanlığıdır.


  Okunma: 4708 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -