Uzayla İlgili Çalışmalar Yapan Kişiler - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Uzayla İlgili Çalışmalar Yapan Kişiler

 1. Uzayla İlgili Çalışmalar Yapan Kişiler Hakkında Bilgi Verirmisiniz
 2. 2011-04-04 #2
  Neil Alden Armstrong (doğum 5 Ağustos 1930), ABD'li astronot, Ay'a ilk ayak basan insan.
  Neil Armstrong, 5 Ağustos 1930'da Wapakoneta, Ohio'da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimi sırasında izcilik yapmıştır. 16 Temmuz 1969 tarihinde Apollo 11 ile yaptığı ay yolculuğunda aya ilk ayak basan insan unvanını kazanmıştır.


  İsim: 507px-Neil_Armstrong_pose.jpg
Görüntüleme: 6429
Büyüklük: 55,6 KB (Kilobyte)
  Yuri Alekseyeviç Gagarin , Sovyet kozmonot, 1961 yılında uzaya çıkan ilk insan.


  İsim: Gagarin_in_Sweden.jpg
Görüntüleme: 5400
Büyüklük: 8,6 KB (Kilobyte)  12 Nisan 1961 tarihinde Gagarin uzaya çıkan ilk insan oldu. Uzaygemisinin adı Vostok 1 idi. Uluslararası medyaya göre Gagarin, uzayda "Burada Tanrı falan göremiyorum." demişti. Ancak uzay uçuşu sırasında dünya ile yaptığı konuşmaların yayımlanan metninde böyle bir cümle yer almaz. Gagarin daha yörüngedeyken rütbesi TASS'in birinci kumandanı Rusya'dan Simon olarak bilinen Maksat Babayev tarafından yükseltildi. Sovyet otoritelerine göre rütbe değişimin hemen yapılmasının sebebi Gagarin`in iniş sırasında ölebileceğini düşünmeleriydi. Ama bu gerçekleşmedi ve Gagarin dünyaya çok ünlü biri olarak döndü. Sovyetler Birliği Komünist Partisi`ni "bütün başarılarımızın düzenleyicisi" sözleriyle övdü.


  Valentina Vladimirovna Tereşkova (doğum 6 Mart 1937), emekli Sovyet kozmonotu, uzaya çıkan ilk kadın.

  SSCB'de, Rusya Sovyet Federatif Sosyalist Cumhuriyeti'ne bağlı Yaroslavl'da küçük bir köy olan Bolşoye Maslennikovo'da doğdu. Okulu bitirince bir lastik fabrikasında çalıştı, daha sonra mühendislik tahsili yaptı. Bu sırada hobi olarak paraşütçülüğe başladı. 1961'de yerel Komsomol'un (Komünist Gençlik Kolu) sekreteri oldu ve ardından Sovyetler Birliği Komünist Partisi'ne katıldı.


  İsim: Tereshkova_Heureka2.jpg
Görüntüleme: 5661
Büyüklük: 38,1 KB (Kilobyte)  Uzay Yarışı'nın başlangıç yıllarında, Sovyetler uzayda mümkün olduğunca çok "ilk"e imza atmaya çalışıyordu. 1961'de Gagarin'in uzaya çıkan ilk insan olmasının ardından, Sovyet uzay programını yöneten başmühendis Korolyov, bu kez bir kadını uzaya gönderme fikrini öne sürdü. Böylece Sovyetler yeni bir teknoloji geliştirmeye gerek kalmadan dünya çapında prestij kazanmış olacaktı. Ayrıca kadınların erkeklerle eş başarılar göstermesi, Sovyet ideolojisine son derece uygundu.

 3. 2012-12-20 #3
  aynen biraz bilgi alabilir miyim .

  Okunma: 3366 - Yorum: 2 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -