Hepatit B Aşısı Kaç Yaşında Yapılır? - Delinetciler Portal
+ Hemen Yorum Yap

Hepatit B Aşısı Kaç Yaşında Yapılır?

 1. bir aşı adıdır
 2. 2011-03-21 #2
  Ülkemizde DNA teknolojisi ile üretilen aşılar kullanılmaktadır. Farklı ticari aşılarda farklı miktarlarda aşı bulunmasına rağmen hepsi istenilen oranlarda koruma sağlamaktadır. Üç dozda uygulandığında, sağlıklı yetişkinlerin %90'ında, sağlıklı çocukların %95' inden fazlasında koruma sağlar.Hepatit B aşısı diğer aşılarla aynı zamanda yapılabilir

  Gebe ve emziren annelerde hepatit B aşısı:
  Gebelik ya da annenin emziriyor olması, Hepatit-B aşısı uygulanması açısından sorun oluşturmaz. Aşı, hastalık yapmayan HBsAg içerdiği için gebelik döneminde aşının yapılması bebeğe risk getirmez. Annenin meme başında çatlaklar ve kanama olduğu zaman annenin emzirirken dikkatli olması önerilmektedir.

  Tüm yeni doğan bebeklere; doğumda, birinci ayda ve altıncı ayda aşı yapılmalıdır.

  HBsAg negatif annelerden doğan, vücut ağırlığı 2 kg altında olan, prematüre yeni doğan bebeklerin Hepatit-B aşıları, bebeğin ağırlığı 2 kg olduğunda veya bebek 2 aylıkken yapılmalıdır.

  Aşılama öncesi, aşılanacak çocukların bu hastalığı geçirip geçirmedikleri rutin olarak test etmek gerekli değildir. 6 yaştan sonra sadece anti-HBs bakılması yeterli olur.

  Aşılama sonrasında da, aşının gerekli dozda antikor sağladığını göstermek için rutin olarak anti-HBSs tayini yapmak gerekli değildir.

  Aşılama serisinde bir veya iki doz Hepatit-B aşısından sonra farklı bir firmanın ürettiği Hepatit-B aşısının kullanılmasıyla aynı oranda bağışıklık elde edilir. Yani başlanan aşı ile bitirilmesi şart değildir.


  Okunma: 3951 - Yorum: 1 - Amp
Kullanıcı Oylaması: /5 -